Aktywnie i zdrowo

środa, maja 31, 2017

aktywny pies
Lato to idealny moment na uprawianie sportów ze swoim pupilem! Możliwości jest mnóstwo – bieganie, jazda na rowerze, a także różnego rodzaju inne dyscypliny, które można uprawiać hobbystycznie, jako forma spędzania wolnego czasu, lub wyczynowo, biorąc udział w zawodach. Opieka nad psim sportowcem jest szczególnie ważna. Aktywne psy mają zwiększone wymagania energetyczne, są także narażone na urazy stawów i mięśni. Jak powinna wyglądać dieta psa aktywnego, by był zdrowy i szczęśliwy?

Psie sporty

Psich dyscyplin sportu można wyróżnić około 20, jednak do najpopularniejszych (które z pewnością znacie a może nawet uprawiacie ze swoim pupilem) należą agility, canicrossing, dogtrekking, bikejoring oraz dogfrisbee. Nazwy brzmią trochę enigmatycznie, jednak sporty te są powszechnie znane. Agility to pokonywanie toru z przeszkodami, kierując psa jedynie komendami głosowymi oraz ruchowymi. Zwierzak musi pokonać go bezbłędnie, w jak najkrótszym czasie. Przeszkody należy pokonywać w odpowiedniej kolejności, zaliczając tzw. strefy kontaktu. Agility dzieli się na trzy kategorie wzrostowe: S dla małych psów, M dla średnich psów oraz L dla dużych psów, a także na 4 kategorie trudności. Na torze pies musi pokonać przeszkodzy takie jak: stacjonata, opona, kładka, huśtawka, slalom, palisadę, tunel, rękaw oraz skok w dal. Agility wymaga dużej sprawności i dobrej kondycji – zarówno psa, jak i właściciela. Dogtrekking to wędrówka czy spacery z psem przypiętymi do opiekuna za pomocą linki amortyzowanej lub specjalnej smyczy. To świetny sport rekreacyjny, który można także uprawiać wyczynowo – na zawodach poruszamy się według wskazówek i mapy otrzymanej od organizatora. Przemieszczamy się od punktu do punktu spacerując, maszerując lub biegnąc. Podobnym sportem jest canicrossing - to nic innego jak bieganie z psem. Od zwykłego bieganie odróżnia go to, że pies i biegacz muszą być wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, który zapewnia bezpieczeństwo psa, czyli szelki, smycz i pas do biegania – np. marki Dingo. Biegi zazwyczaj odbywają się na trasach o długości od 2 do 5 km. Bikejoring to dyscyplina sportu zaprzęgowego w której jeden lub dwa psy ciągną rower połączony z nimi liną na amortyzatorach. Na zawodach trasa liczy zazwyczaj do 4 do 10 km i jest pokonywana jako dystans sprinterski (średnie prędkości osiągane w tych zawodach to około 30-38 km/h). Oczywiście przejażdżki na rowerze z psem to także sport rekreacyjny, który możemy uprawiać na krótszej trasie i w wolniejszym tempie. Aby zachować bezpieczeństwo, jeżdżąc z pupilem na rowerze powinniśmy zaopatrzyć się w szelki dla psa, smycz z amortyzatorem, pałąk kierownicy (zapobiega wkręcaniu się smyczy w przednie koło), kask i okulary rowerowe. Natomiast dogfrisbee najprościej mówiąc polega na rzucanie dysku frisbee przez człowieka i chwytaniu go przez psa. Do wykonywania ćwiczeń potrzeba niewiele: chęci, dysk do rzucania oraz trochę przestrzeni. Ta zabawa świetnie się sprawdzi u psów, które mają dużo energii. Pomaga on też utrzymać dobrą kondycję, a co najważniejsze poprawia kontakt z naszym czworonożnym przyjacielem. Są różne rodzaje dysków wykonanych z tworzywa sztucznego, które różnią się między sobą wielkością i wagą. Sport ten można uprawiać i trenować samodzielnie, ale możliwe jest także uczestnictwo w profesjonalnych zawodach.

Chcesz poznać więcej psich sportów? Przeczytaj nasz cykl artykułów w którym przedstawiamy Wam, aż 18 psich dyscyplin sportu - sprawdź!

Frisbee

GRYZAK AGILITY
zestaw do biegania z psem

Sport - dla każdego? 

Czy sport jest odpowiedni dla wszystkich psów? Tak, jednak nie każdy zwierzak ma predyspozycje do zostania wyczynowym sportowcem. Ma tu znaczenie kilka czynników, takich jak:

- wiek psa – zbyt intensywny trening może wywołać więcej szkód niż pożytku, szczególnie dla bardzo młodego lub starszego psa. Psi senior chętnie pospaceruje, jednak kilkukilometrowy bieg czy długa jazda na rowerze mogą okazać się ponad jego siły. Szczeniaka także nie można zbyt mocno forsować, ponieważ maluch jest w intensywnej fazie wzrostu i zbyt duży wysiłek może spowodować późniejsze problemy ze stawami.

- rasa – niektóre rasy są wręcz stworzone do uprawiania sportów wyczynowych! Są niesamowicie żywe, uwielbiają skakać, biegać i żaden tor przeszkód nie sprawia im problemu. Przykładem psów z predyspozycjami do bardzo aktywnego trybu życia są na przykład border collie, husky, wyżły czy charty. Istnieją także rasy, dla których zostanie sportowcem może być trudne – to na przykład pieski ras miniaturowych – ciężko wyobrazić sobie chichuauę biegnącego przy rowerze czy łapiącego frisbee! Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i wszelkie przypadki należy rozpatrywać indywidualnie, z zachowaniem zdrowego rozsądku.

- upodobania psa – może zdarzyć się, że choć nasz pies ma wszelkie predyspozycje do uprawiania sportów, może po prostu tego nie lubić. Długi spacer będzie sprawiał mu przyjemność, kilkukilometrowy bieg nie będzie problemem, ale kilkunastokilometrowa wycieczka na rowerze nie spotka się z jego szczególną ekscytają. Pies który kocha aktywność umysłową i wykonywanie zadań, niekoniecznie musi być fanem agility. Niektóre psy z iskierkami w oczach, wpatrzone we właściciela czekają niecierpliwie na kolejną komendę, inne natomiast mogą być bardziej zdystansowane – owszem, wykonają wszystko, czego oczekuje ich pan, jednak z niewielkim entuzjazmem. Czasami rywalizacja może być dla psa stresująca, co objawia się problemami żołądkowymi, kłopotami ze skórą (nadmierne drapanie) czy spadki wydajności – wtedy trzeba pomyśleć o zmianie uprawianej dyscypliny.

Rozpoczynając przygodę z psimi sportami i treningami pamiętajmy, żeby była to przede wszystkim dobra zabawa - dla nas i dla pupila. Wszystkie zwierzaki potrzebują się wybiegać, należy wprowadzić im dyscyplinę i naukę podstawowych komend, żeby utrzymać je w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Posługujmy się metodą małych kroków i próbujmy różnych opcji. 
psie sporty

Dieta psiego sportowca

Pies uprawiający sport potrzebuje dużo więcej energii niż kanapowiec czy zwierzak wyprowadzany na krótkie spacery kilka razy w ciągu dnia. Zapotrzebowanie na energię podczas wysiłku jest uzależnione od czasu jego trwania oraz intensywności. Wysiłek możemy podzielić na dwie kategorie:
- krótkotrwały i bardzo intensywny
- długotrwały i średniointensywny

Podstawą diety psów aktywnych są tłuszcze i węglowodany podawane w odpowiednich proporcjach w zależności od rodzaju wysiłku. U psa, który wykonuje krótki i intensywny trening, dieta powinna składać się głównie z węglowodanów, które dają mu energię szybko i na krótki czas. Natomiast podczas regularnego, długotrwałego wysiłku dieta psa powinna opierać się głównie na tłuszczach, które dostarczają mu energii wolniej, ale na dłużej. Dzienna porcja psiego sportowca powinna zostać podzielona na 2-3 mniejsze posiłki. Zwierzak nie może trenować mając zbyt pełny lub zbyt pusty żołądek. Najlepiej nakarmić go ok. 2-3 godziny przed ćwiczeniami, uchroni go to przed wzdęciami czy biegunką. Nie zaleca się podawania posiłku zaraz po treningu, warto odczekać około godzinę i w tym czasie dać mu szansę na odpoczynek i regenerację.
psie sporty
Trudno jest samemu skomponować dietę dla psiego sportowca, dlatego najlepiej skorzystać z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku. Pies aktywny powinien otrzymywać specjalną, wysokoenergetyczną karmę typu „active” czy „energy”, która jest bogata w białka. Dzięki niej pies pozostanie w idealnej kondycji, ponieważ zwiększa ona ilość energii nie powodując wzrostu wagi. Pozwala na to specjalnie opracowana receptura tego typu karm - znajduje się w nich proporcjonalnie dużo więcej mięsa niż substancji pochodzenia roślinnego. W naszych marketach znajdziecie duży wybór karm wysokoenergetycznych.
 Brit Care Endurance Bosch Active
 Acana Heritage sport&agility


Racja - jeszcze suplementacja!

Psy intensywnie trenujące są znacznie bardziej narażone na problemy z układem kostno-stawowym niż te o normalnej aktywności fizycznej. W związku z tym niezwykle ważna jest profilaktyka oparta na suplepentacji preparatami wzmacniającymi stawy i kości. Ważne, aby były to produkty bezpieczne i łatwoprzyswajalne. Składnikami kluczowymi dla zdrowych stawów i kości są glukozamina i chondroityna. Glukozamina to substancja, która bierze udział w budowie chrząstek, a także chroni i wzmacnia stawy, łagodząc ich ból i sztywność. Organizm sam wytwarza glukozaminę, ale żeby osiągnęła dawki lecznicze, należy przyjmować ją w postaci preparatów. Chondroityna (a dokładniej siarczanek chondroityny) jest aminocukrem, będącym głównym budulcem chrząstki stawowej. Dzięki  niej chrząstka zyskuje wytrzymałość i większą sprężystość. Te dwa składniki zazwyczaj występują obok siebie w preparatach na stawy, które najczęściej mają formę tabletek – na przykład Chondrowit czy Flawitol Artro. Warto podawać je psu profilaktycznie.Wzmocnione w ten sposób tkanki zyskają dodatkową ochronę przeciw mikro uszkodzeniom. Dostarczane organizmowi suplementy mogą zapobiec zniszczeniu chrząstek stawowych. W sprzedaży dostępne są także przysmaki z chondroityną i glukozaminą (np. Dr Seidl na zdrowe stawy) – to świetny sposób na „przemycenie” tych cennych składników psu w smakowity sposób, nagradzając go podczas treningu.
Warto wzbogacić dietę psa także o witaminy i mikroelementy. Pomocą służą tutaj gotowe preparaty witaminowe np. Wita-vet czy Flawitol, które w jednej tabletce zamykają wszystkie niezbędne psu aktywnemu składniki, jak choćby wapń, fosfor, żelazo, a także zestaw witamin m.in. A, C, E, B czy D. Witaminy regulują działanie organizmu, stymulują procesy obronne, poprawiają ogólny rozwój psa, chronią go także przed różnymi schorzeniami. Dzięki temu nasz pupil zachowa doskonałą kondycję oraz witalność, a każdy trening przywita merdaniem ogona.

 FLAWITOL ARTRO smakołyki na zdrowe stawy Chrondowit na stawy
Nie zapominajmy o psich łapkach! Są one szczególnie narażone na urazy i zranienia podczas treningu. Latem muszą znosić wysoką temperaturę  podczas biegu np. po rozgrzanej asfaltowej nawierzchni, zimą zmagają się z mrozem i solą. U psich biegaczy podrażnienia opuszek to jeden z najczęściej występujących problemów! Zdrowe opuszki powinny być gładkie i elastyczne. Aby dobrze o nie zadbać, warto stosować regularnie specjalną maść np. Paw Wax Dr Seidla, która natłuszcza i nawilża opuszki, pozostawiając warstwę ochronną. Jeśli zauważymy ranę na łapce psa przyda się preparat Tanaderm – działa wspomagająco przy leczeniu uszkodzenia opuszek palców, ran i pęknięć skóry, sta­nów zapalnych opuszek i przestrzeni międzypalcowej. Dzięki temu rana zagoi się szybciej, a nasz pies będzie mógł znów cieszyć się z treningów.
Flawitol na stawyTandrem

Paw waxWita-Vet

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *