Oczko wodne wiosną

poniedziałek, maja 15, 2017

oczko wodne
Początek wiosny to gorący okres dla właścicieli ogrodów. Szczególnym elementem ogrodu są oczka wodne, którym wiosną należy poświęcać wiele uwagi. Wczesną wiosną ryby trzymane w oczkach wodnych są podatne na wiele chorób, którym sprzyja niska temperatura i osłabienie układu odpornościowego. Ryby należy obserwować i w razie konieczności zastosować odpowiedni preparat. Ze względu na objętość oczka wodnego i utrudnioną możliwość obserwacji ryb, kurację najlepiej przeprowadzać poza nim, wykorzystując akwarium lub inny pojemnik. 

By zminimalizować ryzyko kłopotów najlepiej kupować ryby w sprawdzonych, cieszących się dobra opinią sklepach. Nowe osobniki, przed wpuszczeniem do oczka wodnego, koniecznie należy poddać kwarantannie. Czysta woda w oczku i dobry, wartościowy pokarm pozwalają dbać o ogólną kondycję ryb. 

Glony w oczku wodnym

Największym utrapieniem posiadaczy oczek wodnych są glony. Te niewielkie organizmy czekają na pierwsze promienie słońca by rozpocząć intensywny wzrost. Walka z nimi jest trudna, wymaga przede wszystkim cierpliwości i konsekwentnego działania. Ten, kto liczy na szybki efekt, od samego początku stoi na przegranej pozycji. 
Masowy rozwój glonów ma wiele przyczyn, począwszy od jakości wody służącej do zasilania oczka, poprzez jego nasłonecznienie, gęstość obsady ryb, jakość pokarmu, częstotliwość karmienia, a na filtracji kończąc. W żadnym wypadku ochrona oczka przed glonami nie może ograniczać się do jednej metody, powinno to być raczej wiele, wzajemnie uzupełniających się działań. Na początku sezonu po wstępnych porządkach warto sięgnąć po preparat Tropical Blue Guard Pond, który barwiąc wodę na niebiesko, ogranicza rozwój glonów. 
Tropical Blue Guard Pond
Tropical Blue Guard Pond

Racjonalne żywienie ryb 

Przede wszystkim nie należy ryb przekarmiać, gdyż wpływa to źle na ich ogólną kondycję oraz jakość wody, co w oczkach objawia się bujnym wzrostem glonów. W sklepach zoologicznych można kupić wysokiej jakości pokarmy gotowe. Należy zwracać uwagę na wyroby sprawdzonych i uznanych firm, unikając jednocześnie pojawiających się lokalnie produktów o nieznanym składzie. Markowe produkty wcale nie muszą być drogie, a dają pewność wysokiej jakości i zadowolenia nabywcy. Wiosną dobrze sprawdzają się pokarmy wzmacniające z czosnkiem oraz bogatymi w energię i witaminy zarodkami pszennymi, np. Koi & Goldfish Wheat Germ & Garlic Sticks, Koi & Goldfish Spirulina Sticks oraz takie, które są szczególnie chętnie zjadane przez ryby, a przez to szybko odbudowują ich siły witalne, np. Koi Croissant Colour.
Koi Croissant Colour
Koi Croissant Colour
Koi & Goldfish Spirulina Sticks
Koi & Goldfish Spirulina Sticks
Koi & Goldfish Wheat Germ & Garlic Sticks
Koi & Goldfish Wheat Germ & Garlic Sticks


ZAPAMIĘTAJ! 
1. Osłabione po zimowaniu ryby należy karmić wysokiej jakości pokarmami, również takimi które wzmacniają ich układ pokarmowy.
2. Nowe ryby, przed wpuszczeniem do oczka wodnego, należy poddać kwarantannie. 
3. Już na początku sezonu warto użyć preparatu, który stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju glonów, np. Tropical Blue Guard Pond.  

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *