Psie sporty, które możesz uprawiać razem ze swoim czworonogiem (cz.1)

wtorek, maja 23, 2017

psie sporty

Jak wiemy, sport (oczywiście w odpowiednich ilościach i z rozsądkiem) to zdrowie! Dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierząt. Więc czemu by nie połączyć dbania o swoje zdrowie i samopoczucie z aktywnością naszego pupila i nie zacząć uprawiać regularnie jakiegoś sportu razem z czworonogiem? I nie mówimy tutaj o bieganiu za piłeczką czy patykiem, albo spacerach. Chcecie dowiedzieć się więcej o psich sportach? 

Czytajcie nasz cykl artykułów o psich sportach! 
Chcemy Wam przedstawić aż 18 dyscyplin, które możecie uprawiać z psem !

Niektóre z nich może już znacie, a może nawet uprawiacie je razem ze swoim pupilem, a nie wiedzieliście, że maja one taką nazwę. Przedstawione psie sporty można uprawiać  zawodowo albo czysto rekreacyjnie. Większość dyscyplin posiada swoje regulaminy i stowarzyszenia do których możecie dołączyć. 

Oto pierwsza trójka z naszej listy:

1. Agility

Agility

Co jest ważne w tym sporcie? Współpraca, bo pies prowadzony jest przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami po torze, który musi być pokonany bezbłędnie i jak najszybciej. Przeszkody muszę być pokonywane w odpowiedniej kolejności. Największa trudność polega na tym, że pies nie zna układu toru (przewodnik przed startem ma chwilę na zapoznanie się układem trasy, a jego zadaniem jest sprawne poprowadzenie psa). Pies musi zaliczać tzw. strefy kontaktu, np. pies wbiegając na równię pochyłą nie może od razu skoczyć na jej szczyt, ale musi zaliczyć tę strefę (choćby jedną łapą). Psy oceniane są przez sędziów w trzech kategoriach dostosowanych do wielkości psa (kategorie small, medium i large). Dla mniejszych psów poprzeczki ustawione są niżej, dla większych wyżej. Czworonożni sportowcy muszę pokonać takie przeszkody jak: stacjonatę (hopkę), skok w dal, oponę, kładkę, huśtawkę, palisadę, slalom, tunel sztywny oraz rękaw. Skąd nazwa tego sportu? Agility to po angielsku sprawność, zwinność. Nazwa to jest niesamowicie trafna, bo rzeczywiście agility wymaga dużej koordynacji i sprawności psa oraz jego przewodnika.

2. Canicrossing

Canicrossing

Ten sport to nic innego jak bieganie z psem. Od zwykłego bieganie odróżnia go to, że pies i biegacz muszą być wyposażeni w specjalistyczny sprzęt. Co powinno znajdować się na wyposażeniu sportowców tej dziedziny? Akcesoria, które zapewnią bezpieczeństwo psa, czyli szelki, smycz i pas do biegania. Biegi zazwyczaj odbywają się na trasach o długości od 2 do 5 km. Jaki pies najlepiej sprawdzi się w tym sporcie? Nie za młody i nie za stary, nie może on być psem małej rasy, ani rasy uważanej za dużą . Sami musimy stwierdzić czy nasz pies lubi biegać. W razie wątpliwości można skonsultować się z lekarzem weterynarii, który oceni czy stan zdrowia naszego psa pozwala ma na wyczynowe bieganie. Gdy zdecydujemy się na bieganie z psem powinniśmy uwzględnić takie czynniki jak wiek i rasa psa (nie każdy pies może biegać na długich dystansach), częstotliwość treningów (pies musi mieć czas na regenerację i nie wolno go przemęczać), odpowiednie żywienie (zapewnij swojemu zwierzakowi karmę dla psów aktywnych), właściwa temperatura powietrza (nie wolno biegać z psem gdy bardzo ciepło na zewnątrz), zachowanie po treningu (pod koniec biegu zwalniaj tempo, podaj psu świeżą wodę i daj mu odpocząć).

3. Dogfrisbee

Dogfrisbee

Ta zabawa nadaje się niemal dla każdego psa, który jest w dobrej kondycji fizycznej i zdrowotnej. Ten sport, najprościej mówiąc polega na rzucanie dysku frisbee przez człowieka i chwytaniu go przez psa. Do wykonywania ćwiczeń potrzeba niewiele: chęci, dysk do rzucania oraz trochę przestrzeni. Ta zabawa świetnie się sprawdzi u psów, które mają dużo energii. Pomaga on też utrzymać dobrą kondycję, a co najważniejsze poprawia kontakt z naszym czworonożnym przyjacielem. Są różne rodzaje dysków wykonanych z tworzywa sztucznego, które różnią się między sobą wielkością i wagą.  Sport ten można uprawiać i trenować samodzielnie, ale możliwe jest także uczestnictwo w profesjonalnych zawodach (na świecie istnieje kilka różnych organizacji posiadających swoje własne regulaminy sportowe). 
W Dogfrisbee wyróżnia się kilka dyscyplin. Najpopularniejsze to:
- Superminidistance – Strefa łapania dysku podzielona jest na specjalne pola, z których każde jest inaczej punktowane. Im dalej zawodnik rzuci dysk, tym więcej punktów dostaje. Dodatkowo pies otrzymuje 0,5 pkt za złapie dysku z oderwanymi wszystkimi czterema łapami od ziemi. Czas konkurencji wynosi 90 sekund.
- Timetrial – Polega na wykonaniu dwóch 20-metrowych rzutów, złapanych przez psa, w jak najkrótszym czasie.
- Longdistance – Polega na wykonaniu jak najdłuższego rzutu.
- Freestyle – Człowiek i pies wykonują układ sztuczek i trików pod podkład muzyczny. Podczas występu zawodnik rzuca maksymalnie 10 dyskami, a czas konkurencji to nie więcej niż 2 minuty. Punktowana jest skuteczność rzutów, zgranie pary, technika i ilość rozmaitych rzutów. 
- Dogdartbee – Polega na rzucaniu dysku tak aby pies złapał go w odpowiedniej strefie. 


Czy zainteresował Cię któryś z przedstawionych sportów? 
Może chcesz poznać ich więcej? 

W kolejnych artykułach przedstawimy Wam kolejne sporty, takie jak Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *