Uff jak gorąco, czyli udar cieplny u psa

poniedziałek, czerwca 05, 2017

Ciepłe i słoneczne dni to okres, który lubimy spędzać na wolnym powietrzu, na spacerach, zabawach czy innych przyjemnościach. W takich dniach powinniśmy szczególnie zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół. Zbyt długie przebywanie w wysokiej temperaturze i na słońcu może wywołać u naszego pupila udar cieplny. Do udaru cieplnego dochodzi, gdy pies nie jest w stanie pozbyć się z organizmu nadmiernej ilości ciepła. Zwiększenie temperatury ciała może wywołać problemy zdrowotne, a nawet śmierć psa.   

Niektóre psiaki są szczególnie narożne na przegrzanie. Zmniejszoną tolerancje na ciepło mają młode szczenięta i stare osobniki. Psy ras krótkoczaszkowych również źle znoszą wysokie temperatury. Również wysoka wilgotność powietrza nie sprzyja psiakom w ciepłe dni. Stopień zwiększenia temperatury ciała zwierzęcia zależy od temperatury powietrza, czasu przebywania w tej temperaturze, a także wieku i kondycji psa.

Przyczyny udaru cieplnego:

  • Pozostawianie psa w samochodzie w ciepłe dni. 
  • Nadmierny wysiłek fizyczny podczas gorących dni. 
  • Zamykanie psa poza domem na terenie wystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. 
  • Przebywanie psa na obszarze pozbawionym obszarów zacienionych.
  • Zakładanie psu kagańca, który uniemożliwia psu ziajanie (psy wentylują się przez ziajanie). 

Objawy udaru cieplnego:


  • Nadmierne zianie lub szybkie, gorączkowe oddychanie. 
  • Nadmierne ślinienie i wymioty. 
  • Przyśpieszone tętno. 
  • Jasnoczerwone zabarwienie dziąseł.
  • Zwiększona temperatura ciała, nawet do 40-42°C.

Jak przynieść ulgę psu podczas udaru cieplnego?

Nieleczony udar cieplny może doprowadzić do wstrząsu i utraty przytomności. Gdy temperatura ciała psa przekroczy 40,5°C należy podjąć niezwłoczne działania. Pies w takim stanie powinien dochodzić do siebie w chłodnym i przewiewnym miejscu. Ulgę może przynieść mu zanurzenie w zimnej wodzie. Jeżeli mamy możliwość, psa możemy polewać wodą z węża ogrodowego. Temperaturę ciała psa należy stale kontrolować i gdy zmniejszy się do 39,5°C trzeba zaprzestać schładzania, które czasami może przebiegać bardzo szybko. Gdy zajdzie taka potrzeba zwierzę trzeba przetransportować do weterynarza. Gdy podejrzewamy udar u naszego psa obserwujmy go uważnie przez kilka następnych dni: wiele efektów (nawet śmiertelnych) pojawia się po pewnym czasie. Czasem konieczne jest dożylne podawanie płynów (które mają zapobiec odwodnieniu)  i środków przeciwzapalnych mających na celu zmniejszenie obrzęku mózgu.

Jak zapobiegać udarowi cieplnemu? 

W ciepłe słoneczne dni zapewnijmy naszemu pupilowi chłodne miejsce i nie przebywajmy z nim długo na słońcu. Ulgę Twojemu psu może przynieść profesjonalna mata chłodząca. Taka mata wypełniona jest specjalnym czynnikiem chłodzącym, który pod wpływem wagi psa aktywuje się i daje przyjemne uczucie chłodu. Można bez problemu zabrać ją w podróż bo jest niewielkich rozmiarów. Nadaje się zarówno do domu (można ją rozłożyć na podłodze lub w transporterze), do auta lub na inne wyjścia. Co najważniejsze, ten gadżet nie wymaga zasilania elektrycznego! Nie trzeba jej schładzać w lodówce czy wodzie – regeneruje się samoistnie. Przez maksymalnie 4 godziny mata może mieć temperaturę niższą o 10 °C od otoczenia. 
mata chłodząca dla psa


Ważnym jest także, aby pies (szczególnie podczas ciepłych i słonecznych dni) miał stały dostęp do chłodnej wody. Zabierają ją ze sobą wszędzie! Ułatwić Ci to może składana miska podróżna (silikonowa lub poliestru). Po złożeniu zajmuje mało miejsca, więc możesz zabrać ją ze sobą w podróż lub na spacer. W naszym sklepie dostępne są miski o różnych pojemnościach (od 0,5l do 1,8l) zarówno dla małych jak i dużych psów. 

 miska podróżna miska silikonowa

W takich sytuacjach dobrze sprawdzą się także butelki połączone z korytkiem. Takie rozwiązanie pozwoli zaspokoić pragnienie Twojego psa w każdych warunkach. Butelki te są wyposażone w zaczep, który umożliwia przyczepienie jej np. do smyczy. Ten zestaw dostępny jest w wariantach o różnej pojemności: od 250ml do 700ml. 
butelka podróżna butelka podróżna


Podczas ciepłych dni nie wychodź z psem na długie spacery, szczególnie w tych porach dniach, w których temperatura powietrza jest wysoka. Zapewnij swojemu psiakowi cień i nie pozwalaj mu wylegiwać się zbyt długo na słońcu. Nie zakładaj mu także kagańca, który uniemożliwi mu naturalną wentylację. Zmieniaj mu często wodę. Nie pozwalaj mi także na długie zabawy i wzmożony wysiłek fizyczny. 

Pewnie sam lubisz zażyć ochłody w ciepłe dni, więc pomyśl o swoim psiaku, któremu także może być bardzo ciepło :)

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *