Szczeniak - instrukcja obsługi

czwartek, sierpnia 31, 2017

 co dla szczeniaka
Przełom lata i jesieni to moment, w którym na świecie pojawia się wiele małych piesków. Szczeniaki w mgnieniu oka podbijają serca swoim urokiem, jednak decyzja o adopcji malucha powinna być dokładnie przemyślana. Na naszych barkach na kolejnych kilkanaście lat znajdzie się opieka nad zwierzakiem i jego wychowanie. Do pojawienia się pieska w domu należy się odpowiednio przygotować. 

Dopasuj się do szczeniaka!

Jeśli w Twojej głowie zakiełkował pomysł posiadania szczeniaka, wybierz rasę dopasowaną do swoich możliwości finansowych, czasowych i mieszkaniowych. Po pierwsze: jak duże jest Twoje mieszkanie? Czy posiadasz podwórko? Pamiętaj, że pies szybko urośnie i mała puchata kuleczka w krótkim czasie zamieni się w kilkudziesięciokilogramowego zwierzaka (oczywiście wszystko jest uzależnione od rasy). Duże psy potrzebują więcej miejsca, dlatego jeśli mieszkasz w kawalerce w bloku wybierz mniejszą rasę – większy pies nie będzie czuł się komfortowo na ograniczonej przestrzeni. Po drugie: jaki jest Twój tryb życia – wolisz spędzić niedzielę na kanapie czy nie wyobrażasz sobie jej bez długiej rowerowej wycieczki i uprawiania sportów? Dopasuj rasę psa do swojej aktywności. Husky czy border collie musi codziennie otrzymać solidną dawkę ruchu, a mopsik czy chichuaua są raczej kanapowcami i nie dla nich kilkunastokilometrowe biegi czy spacery. Każda rasa ma swoje predyspozycje i charakter, koniecznie zwróć na to uwagę! Po trzecie, ile jesteś w stanie wydać na swojego zwierzaka? Niektóre rasy (jak pudle) wymagają kompleksowej pielęgnacji sierści i regularnych wizyt w salonie groomerskim. Istnieją rasy posiadające predyspozycje do chorób – np. duże psy do dysplazji stawów, a rasy brachycefaliczne (z płaskimi pyszczkami) do chorób układu oddechowego. Wydatki na karmę u dużego psa są wyższe niż u małego. Zastanów się, czy stać Cię na posiadanie wymagającej rasy?

Pierwsze dni w domu szczeniaka

Klamka zapadła – wybrałeś idealną dla siebie rasę psa i lada dzień maluch pojawi się w Twoim domu. A pewno jesteś podekscytowany i nie możesz się doczekać przywitania nowego członka rodziny! Szczeniaki z profesjonalnych hodowli zwykle oddaje się w wieku 8-10 tygodni. O ile dla nas pierwszy dzień z nowym pupilem jest jednym z najwspanialszych w życiu, pełen radości i ekscytacji, o tyle dla pieska to niesamowicie stresująca sytuacja – oderwanie od matki i rodzeństwa, znalezienie się w zupełnie nowym i nieznanym miejscu. Bądźmy wyrozumiali, dajmy maluchowi szansę na poznanie otoczenia i zaaklimatyzowanie się. Szczeniak będzie z pewnością tęsknił za mamą, może popiskiwać i być niespokojny. Aby pomóc mu w przystosowaniu się do nowej sytuacji warto zastosować obrożę lub spray adaptacyjny Dr Seidel. Oba produkty zawierają kompozycję naturalnych substancji oddziaływujących na zachowanie zwierząt podobnie jak feromony psie. Zapewniają maluchowi poczucie bezpieczeństwa, sprzyjają nauce i szybkiej adaptacji do nowych wyzwań.
Obroża adaptacyjna DrSeidel
Obroża adaptacyjna DrSeidel
W pierwszych dniach należy ustalić zasady, które będą od tej pory panowały w domu. Czy są miejsca, do których piesek nie będzie miał wstępu (np. sypialnia)? Czy będzie mógł wskakiwać na kanapę? Gdzie będzie znajdowało się jego legowisko? Przemyśl to dokładnie i ucz pieska zasad już od samego początku. Zabierz także z zasięgu psiego wzroku wszystkie przedmioty, które mogą zostać pogryzione i zniszczone. Zaopatrz się w szereg różnych zabawek, które mały pupil będzie mógł żuć i szarpać do woli. Polecamy zwłaszcza akcesoria marki PetStages – to wyjątkowe gryzaki, które łączą w sobie naturalne i syntetyczne elementy. Wśród zabawek PetStages znajdziesz m.in. Gryzaki Dog Wood (z dodatkiem naturalnego drewna), DeerHorn (z dodatkiem poroża) czy Beyond Bone (z naturalną mączką kostną). W ofercie PetStages znajdują się także zabawki piszczące i szeleszczące, które dodatkowo skupiają uwagę psa – na przykład szarpak Fire Biterz wykonany z wyjątkowo wytrzymałego materiału, jak ten używany do produkcji węży gaśniczych. Komory piszczące są tak skonstruowane, że działają nawet po przedziurawieniu!
zabawka dla szczeniaka
Dog Wood

zabawka dla szczeniaka
FireBiterz
Na liście rzeczy, które koniecznie trzeba zakupić dla pieska, znajdują się także miski (na karmę i wodę) oraz szelki i smycz. Do nauki chodzenia na smyczy polecamy głównie szelki – zanim maluch zrozumie o co chodzi, będzie ciągnął i szarpał. Szelki są w tym wypadku dużo bezpieczniejsze niż obroża: maluch nie będzie się dusił przy szarpnięciu, nie obciążamy jego delikatnej szyi, a do tego mamy pewność, że się nie wyśliźnie. Polecamy zwłaszcza galanterię marki Zolux – akcesoria wykonane są z trwałych materiałów, jak ekoskóra, nylon i bawełna. Mnogość wzorów i kolorów pozwala na dopasowanie akcesoriów do charakteru zwierzaka i naszych upodobań. Dla fanów żywych barw polecamy serię MacLeather, a jeśli preferujesz kolory pastelowe i wzorki – serię Envy (np. Flora z motywami kwiatowymi lub Hula z motywem hawajskim). Na pierwszy spacer nie można wybrać się zbyt szybko – trzeba odczekać ok. 2 tygodnie od ostatniego szczepienia. W domu należy przyzwyczajać szczeniaka do noszenia szelek oraz smyczy. Pierwsze spacery nie powinny być zbyt długie, malucha trzeba powoli oswajać z nową sytuacją – lepiej zabrać go na kilka krótszych spacerków, niż od razu na godzinną wyprawę.
szelki dla szczeniaka
Szelki skórzane MacLeather

smycz dla szczeniaka
Smycz Envy Flora 120cm

smycz dla szczeniaka
Smycz Envy Hula 120 cm

Przez żołądek do serca - karma dla szczeniaka

Kolejną rzeczą na liście niezbędnych jest odpowiednio dobrana karma. Karmy dla szczeniąt to doskonale zbilansowany pokarm, umożliwiający pieskowi wzrost, bez zbędnego obciążania niedojrzałego jeszcze przewodu pokarmowego. Formuły karm dla szczeniaków są bogate w wysokoprzyswajalne białko, które wspiera prawidłowy rozwój narządów oraz tkanek, zawierają też duże ilości składników mineralnych i witamin, które wpływają pozytywnie na wzrost kości i zębów. Podając swojemu maluszkowi odpowiednią dla niego karmę, masz gwarancję, że zapewniasz mu wszystko to, czego najbardziej potrzebuje, aby zdrowo rosnąć. Karmy dla szczeniąt dzieli się w zależności od wielkości psa na pokarmy dla ras małych (do 10kg), średnich (10 - 25kg), dużych (25 – 44 kg) oraz olbrzymich (powyżej 44kg). Każda z nich zaspokaja specyficzne potrzeby poszczególnych rodzajów ras, ma krokiery dopasowane wielkością do rozmiarów pyszczków. Od wielkości rasy uzależniony jest także czas karmienia pokarmami dla szczeniąt – małe pieski dojrzewają ok. 10 miesiąca i można je wtedy przestawiać na karmę dla dorosłych psów, natomiast u ras dużych i olbrzymich trwa to nawet 24 miesiące! W naszych marketach znajdziecie karmy marek Purina PRO PLAN®, Royal Canin, Brit Care, Carnilove oraz Bosch (więcej o karmach dla szczeniaków na naszym blogu w artykule "Szczenięca miska, czyli karmy suche dla szczeniaka"

Psy ras małych i bardzo małych kończą swój wzrost w wieku około 10 miesięcy. Rozwijają się więc krótko i bardzo intensywnie. Najintensywniejszy okres wzrostu przypada na pierwsze pół roku życia zwierzaka – przybiera on wtedy na wadze około 20 gram dziennie! Psy ras małych i miniaturowych bardzo szybko osiągają dojrzałość, dlatego właściciele muszą w porę zadbać o prawidłowy rozwój układu kostnego pupila. Ważną kwestią jest także obecność w karmie witamin, głównie C i E. Karmy dla szczeniąt ras małych i miniaturowych mają dostosowany do małych pyszczków kształt i rozmiar krokietów, a naturalne aromaty pozytywnie wpływają na jej smakowitość.
Psy ras średnich kończą swój wzrost później, niż rasy małe – następuje to około 14 miesiąca życia. Średnie rasy to często psy pracujące, w związku z tym karma powinna zawierać odpowiednią ilość błonnika i probiotyków, niezbędnych do utrzymania optymalnego trawienia. U psów pracujących ważne jest szybkie uczenie się, dlatego pokarm musi dostarczać im kwasów tłuszczowych omega 3 i 6, które wspomagają rozwój i aktywność mózgu, a także dbają o sierść i skórę zwierzęcia. Karma musi zawierać także zestaw witamin i mikroelementów, by utrzymywać odporność zwierzaka na wysokim poziomie.
Szczenięta ras dużych i olbrzymich rozwijają się długo - nawet do 18-24 miesięcy - dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić im karmę, która utrzyma u nich umiarkowane tempo wzrostu. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju układu kostnego. Karmy dla ras dużych i olbrzymich mają w związku z tym obniżoną wartość energetyczną, by szczeniak nie rósł w zbyt szybkim tempie. Bardzo ważnymi składnikami w pokarmie dedykowanym dla tych ras są glukozamina i chondroityna, które wpływają na prawidłowy rozwój kości i chrząstek. Juniory ras dużych i olbrzymich osiągają 80% masy ciała psa dorosłego w wieku 18-24 miesięcy, dopiero wówczas kształtuje się ostateczna masa mięśniowa. Wyrośnięty szczeniak może wydawać się chudy, nie można go jednak przekarmiać, ponieważ układ kostny jest niedojrzały i nie utrzyma zbyt dużej masy, co prowadzić może do chorób - kulawizny czy dysplazji.
Oczywiście karma sucha to nie wszystko! Warto urozmaicać psią dietę mokrym pokarmem dla szczeniąt, jak Dolina Noteci PREMIUM Junior. To specjalnie zbilansowane formuły z dużą ilością mięsa w dwóch wersjach: dla ras małych (w mniejszych opakowaniach) oraz dla ras średnich i dużych (w większych opakowaniach). Karmy Dolina Noteci PREMIUM Junior charakteryzują się wysoką strawnością pełnowartościowego białka oraz kwasów tłuszczowych z rodziny n-3 i n-6, niezbędnych maluchom do zdrowego wzrostu. Wyjątkowe dodatki – na przykład wątróbka z królika, żołądki jagnięce czy serca wołowe – sprawią, że już samo opakowanie Twój mały przyjaciel przywita merdaniem ogonka. Karmy Dolina Noteci PREMIUM Junior stanowią cenne źródło żelaza, selenu, miedzi i cynku – składników mineralnych, które odgrywają istotną rolę w pobudzaniu funkcji obronnych organizmu. Nie zawierają substancji konserwujących ani barwników poprawiających smak i stymulujących apetyt. 

karma mora dla szczeniaka
Dolina Noteci Junior

Śpiesz się powoli - miska dla szczeniaka


Szczeniaki potrafią być niesamowicie łakome (dotyczy to także dorosłych psów) i wciągać jedzenie z miseczki niczym małe odkurzacze. W szczenięcym gronie zwykle panuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy (do mleka mamy, a potem do miseczki z karmą). Nawyk pozostaje pomimo faktu, że w nowym domu piesek nie musi się z nikim dzielić. Zbyt łapczywe jedzenie jest groźne i może przyczynić się do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem - dotyczy to zwłaszcza psów ras dużych i olbrzymich. Grozi między innymi skrętem żołądka, który bez interwencji chirurgicznej najczęściej kończy się śmiercią zwierzaka. Żołądek najpierw rozszerza się, a następnie zaczyna skręcać wzdłuż osi długiej ciała, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Idealnym sposobem na spowolnienie psa podczas jedzenia będą maty Fun Feeder – są one wyposażone w specjalne labirynty i wypustki, między którymi umieszcza się karmę. Maluch musi włożyć nieco wysiłku w wydobycie smakołyków, dzięki czemu je dużo wolniej. Wolniejsze jedzenie pomaga także w zapobieganiu otyłości – zwierzak szybciej zaspokaja swój apetyt i najada się mniejszą ilością pokarmu. Maty Fun Feeder spowalniają czas jedzenia nawet 10-krotnie. Są antypoślizgowe i nie przesuwają się podczas posiłku. Można je znaleźć w trzech kolorach i dwóch rozmiarach – dla mniejszych i większych psiaków.
miska dla szczeniaka
Mata Fun Feeder

Czego psiak się nie nauczy, tego psiak nie będzie umiał 

Pieska od małego należy uczyć posłuszeństwa. Wymaga to oczywiście mnóstwo czasu i cierpliwości, jest jednak łatwiej wyrobić pewne nawyki w szczeniaku, niż zmieniać utrwalone przez lata zachowania dorosłego psa. Pierwszym i podstawowym wyzwaniem każdego właściciela jest nauczenie szczeniaczka czystości. Jak w ogóle się do tego zabrać? Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt – toaletę oraz maty treningowe Spark. Podkłady treningowe Spark charakteryzują się wyjątkową chłonnością i trwałością, a zewnętrzna nieprzemakalna warstwa zapewnia utrzymanie wilgoci wewnątrz podkładu. Zastosowano w nich innowacyjne granulki absorbujące wilgoć z ekstraktem z zielonej herbaty, które dają gwarancję suchości i eliminują nieprzyjemny zapach moczu. Toaleta to gumowa podkładka, która utrzymuje podkład w jednym miejscu. Aby zachęcić maluszka do załatwiania swoich potrzeb w wyznaczonym do tego miejscu, warto użyć roll-on Spark do nauki czystości - jego zapach zachęca szczenięta i kocięta do załatwiania się w odpowiednim miejscu. Skoncentrowana formuła olejku sprawia, że niewielka ilość wystarczy, aby osiągnąć efekt. Wszystkie akcesoria można kupić też w komplecie Pierwszy Krok Spark.
Komplement Pierwszy Krok Spark
Pieski zwykle załatwiają swoje potrzeby po przebudzeniu, po jedzeniu oraz po zabawie. Warto mieć w tym czasie wzmożoną czujność – jeśli zauważysz, że maluch jest niespokojny, kręci się i obwąchuje podłogę, popiskuje, chowa się w innym pomieszczeniu, szybko przenieś go na matę! Ważne jest, aby w tym czasie go nie przestraszyć. Niewłaściwa reakcja czy zwyczajne zamieszanie może spowodować, że nasz mały pupil będzie odbierał załatwianie potrzeb jako coś złego. Jeśli szczeniakowi uda się zrobić siku na matę, koniecznie go pochwalmy i nagrodźmy. Przydadzą się do tego smakołyki dla szczeniąt, na przykład Dr Seidel czy Francodex. Przysmaki Dr Seidel są wzbogacone o prebiotyki i kwasy Omega-3, dzięki czemu wzmacniają naturalną odporność i wpływają korzystnie na rozwój układu nerwowego oraz narządu wzroku. Przysmaki dla szczeniąt dostępne są w dwóch wersjach – dla ras dużych oraz dla mniejszych. Z pewnością przydadzą się nie raz na etapie wychowywania malucha i uczenia go nowych rzeczy (nie tylko czystości!). Przysmaki Harmonijny Wzrost marki Francodex sprzyjają zdrowemu rozwojowi kości i zębów dzięki dużej zawartości wapnia, zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, cynk i witaminy. Dodatkowo wzmacniają układ odpornościowy
przysmak dla szczeniąt
Przysmak DrSeidel dla szczeniąt
Podczas nauki pomocne okażą się także spraye behawioralne Dr Seidel i Francodex. Dzięki tym preparatom nauczenie prawidłowych zachowań oraz oduczenie niewłaściwych nawyków będzie łatwiejsze i skuteczniejsze. Repelex zawiera substancje zapachowe odbierane przez pieska jako bardzo nieprzyjemne. Dzięki temu spryskane powierzchnie i przedmioty przestają być obiektem zainteresowania zwierzęcia. Pomaga oduczyć malucha niepożądanych zachowań takich jak: załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych, niszczenie przedmiotów, drapanie. Podobnie działa spray zapobiegający oznaczaniu terenu Francodex. Zniechęca psa do przebywania w chronionych preparatem miejscach. Biter oraz spray przeciw obgryzaniu Francodex jest przydatny w momencie, kiedy nasz pies ma tendencje do niszczenia różnych przedmiotów.  Zawiera substancje o gorzkim smaku, nieprzyjemnym dla zwierząt, który zniechęca do gryzienia. Jest całkowicie nieszkodliwy i bezpieczny. Trenex ułatwia naukę czystości – jego zapach zachęca malucha do załatwiania się w wyznaczonym miejscu. Natomiast Maskol usuwa nieprzyjemny zapach moczu z zabrudzonych powierzchni – podobnie spray neutralizujący zapachy Francodex.
Kolejną rzeczą, do której trzeba będzie przyzwyczaić szczeniaka, jest kąpiel. Przed pierwszym myciem należy porządnie nagrzać łazienkę, a czas zabiegu pielęgnacyjnego skrócić do minimum. Szczeniaki mają słaby układ odpornościowy, więc trzeba pilnować, by maluch się nie przeziębił. Kąpiel powinna przebiegać w miłej i przyjaznej atmosferze. Zadbaj o to, by pupil czuł się bezpiecznie. Używaj tylko i wyłącznie kosmetyków dla szczeniąt! Polecamy szampony Dr Seidel, Champion lub Francodex. Zawierają one delikatne składniki myjące, bezpieczne dla skóry maluszka. Wyjątkowo łagodnie usuwają zabrudzenia, nie naruszając bariery ochronnej skóry. Szampon Dr Seidel z alantoiną działa kojąco i skutecznie chroni naturalny płaszcz lipidowy. Szampon dla szczeniąt Champion zawiera wyciąg z lawendy, który działa aromaterapeutycznie - relaksuje i redukuje stres związany z kąpielą. Szampon Francodex zawiera polimery kationowe, które chronią sierść zwierzęcia przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki delikatnej bazie myjącej szamponu sierść szczenięcia pozostaje miękka i błyszcząca. Neutralne pH zapobiega podrażnieniom naskórka i nie zaburza naturalnego nawilżenia skóry szczeniaka.

W zdrowym ciele zdrowy duch


Aby nasz podopieczny był zdrowy i szczęśliwy, trzeba zapewnić mu niezbędne minerały i mikroelementy, których potrzebuje intensywnie rozwijający się organizm. Warto wzbogacić dietę malucha o kompleks witaminowy, np. Flawitol marki Dr Seidel. Flawitol dla szczeniąt został dostosowany specjalnie do zwiększonych potrzeb rosnącego organizmu. Wspomaga odporność. Regularne stosowanie preparatu zapewnia prawidłowy rozwój wszystkich organów. Preparat ten występuje także w wersji dla ras dużych. Dzięki podwyższonej zawartości miedzi i żelaza wspomaga procesy krwiotwórcze oraz syntezę kolagenu, będącego głównym składnikiem organicznym szybko rosnących kości. Witaminy Flawitol są dostępne w formie tabletek oraz proszku, który można wymieszać z karmą.

witaminy dla szczeniąt
Flawitol dla szczeniąt 

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *