Co potrzebuje kameleon jemeński?

piątek, października 06, 2017

kameleon jemeński
Kameleony jemeńskie to wyjątkowe jaszczurki, coraz częściej spotykane w hodowlach. Zachwycają swoim ubarwieniem i są niezwykle wdzięczne do obserwacji. Nie należą jednak do prostych w hodowli – są delikatnymi gadami ze specyficznymi wymaganiami, a do właściwej opieki nad nimi potrzeba doświadczenia terrarystycznego. Czego potrzebuje kameleon? Jakie jest niezbędne wyposażenie terrarium? Czy naprawdę zmienia kolory, dopasowując się do otoczenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

O kameleonie słów kilka

Kameleon jemeński pochodzi z Afryki – na wolności żyje w okolicach Jemenu oraz w Arabii Saudyjskiej oraz na Madagaskarze. Zamieszkuje tereny tropikalne i zwykle znaleźć go można na drzewach i zaroślach. Osiąga dość duże rozmiary – samiec rośnie nawet do 60cm, samica jest mniejsza i jej długość ciała to ok. 45cm. Cechą charakterystyczną kameleona jemeńskiego jest wypustka na głowie, która przypomina hełm, kończyny o przeciwstawnych palcach oraz oczy, które pracują niezależnie od siebie. Posiada długi i lepki język, który służy do polowania. Samiec jest zawsze bardziej kolorowy – w jego ubarwieniu przeważa zieleń z akcentami żółci, czerwieni, pomarańczu, brązu i niebieskiego. U samicy także przeważa zieleń i pojawiają się plamki w kolorze żółtym, rudym i białym. Kameleony żyją do 7 lat.

Samce kameleonów jemeńskich są niezwykle agresywne względem siebie, dlatego pod żadnym pozorem nie można trzymać dwóch osobników płci męskiej w jednym terrarium! Łączyć można ze sobą samice (optymalnie 2-3) oraz samca z samicą (na czas godów).

Jak rozpoznać płeć u kameleona jemeńskiego? 
Samce posiadają niewielkie wyrostki na „piętach” tylnych nóg zwane ostrogami, które zauważyć można już po wylęgu. Dodatkowo samiec jest większy, bardziej kolorowy, ma też większą wypustkę na głowie.


Wyprawka dla kameleona jemeńskiego

Kameleony są bardzo wrażliwymi gadami, a do właściwej opieki nad nimi niezbędne jest doświadczenie w zakresie terrarystyki, dlatego nie zalecamy zakupu tej jaszczurki początkującym. Niezbędnymi akcesoriami do hodowli tych sympatycznych stworzeń są:

- terrarium – powinno być wyższe niż szersze, a minimalne wymiary dla pojedynczego osobnika to 50x50x80cm. Im większe, tym lepsze, gdyż kameleony potrzebują przestrzeni. Należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji - przynajmniej jedna ścianka lub sufit powinny być pokryte siatką lub perforowaną blachą, by do terrarium wpadało dużo świeżego powietrza.
Do czyszczenia terrarium nie używaj kuchennych detergentów! Korzystaj jedynie z bezpiecznych dla gadów specjalistycznych środków, na przykład Reptix Terraclean, który usuwa uporczywe osady czy Reptix Health.

- konary i gałęzie z dużą ilością liści – kameleony w naturze żyją na drzewach, dlatego wystrój terrarium powinien przypominać ich naturalne warunki i dawać dużo możliwości do wspinania się. Pamiętaj, że niektóre rośliny mogą być dla kameleona trujące! Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, możesz zainwestować w sztuczne dekoracje.

- oświetlenie i ogrzewanie – kameleony są wybitnie ciepłolubne, dlatego w terrarium należy umieścić odpowiednią lampę grzewczą skupiającą ciepło, na przykład Hobby Thermo Spotlight Eco Eco. Dodatkowo niezbędna będzie żarówka emitująca promienie UV-B – jak Hobby UV Compact, która zapewni organizmowi jaszczurki odpowiednią ilość witaminy D3. Temperatura w terrarium powinna wynosić ok. 26-28*C, na wyspie ciepła, czyli najcieplejszym miejscu terrarium tuż pod żarówką ok. 30-35*C, a w najchłodniejszym miejscu nie powinna spadać poniżej 20*C. Dla swojej wygody żarówki można podłączyć pod programator czasowy Terra Timer Pro. Oświetlenie powinno być włączone przez 10-12h w ciągu dnia. Jeśli w ciągu nocy temperatura spada poniżej 20*C, potrzebne będzie także dogrzewanie czerwoną żarówką nocną, jak Hobby Infrared Eco.

- osłony na żarówki – pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o ochronnych akcesoriach do żarówek! Po pierwsze, powinny one mieć porcelanowe oprawki. Żarnik żarówki nagrzewa się stosunkowo mocno, a część ciepła przenosi się na gwint. Jeśli oprawka będzie plastikowa, opary z topiącego się plastiku mogą zaszkodzić kameleonowi lub nawet spowodować pożar! Duży wybór porcelanowych oprawek posiada marka Hobby. Po drugie, konieczna jest osłona do lampy – np. Hobby Heat Protector - żeby nasz pupil się nie miał możliwości bezpośredniego dotknięcia rozgrzanej żarówki i uniknął poparzenia.

- akcesoria do utrzymania wilgotności – wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 60-70%. Terrarium należy więc regularnie spryskiwać wodą oraz umieścić w nim miskę z wodą. Cały proces można ułatwić za pomocą specjalnego nawilżacza jak Hobby TropicFog. To specjalny generator pary wykorzystujące technologię ultradźwiękową. Składa się z elastycznego węża i zbiornika na wodę. Gdy kończy się zapas wody, urządzenie automatycznie się wyłącza. Jest bardzo łatwe w obsłudze, może być indywidualnie regulowane. Osadzająca się para przybiera postać kropelek, które następnie spływa po liściach w dół, dzięki czemu kameleon może się napić.

Kameleony nie zauważają stojącej wody, widzą jedynie poruszające się krople. W naturalnym środowisku zlizują krople spływające po liściach. Miska z wodą nie zapewni im odpowiedniego napojenia – należy zadbać o regularne zraszanie terrarium by zaspokoić pragnienie kameleona

- podłoże – Powinno być niepylące, bezzapachowe i naturalne. Nie stosuj piasku - kameleon może go spożyć i zatkać sobie jelita! Polecamy drewienka i zrębki Terrano lub Terrano Red Bark. Jeśli posiadasz samicę kameleona, która będzie składać jaja, zastosuj specjalne podłoże Hobby Vermiculit do inkubacji jaj, w którym samiczka będzie mogła wykopać norkę i złożyć jaja.

- termometr i wilgotnościomierz – do kontrolowania temperatury i wilgotności w terrarium.

Obalamy mity! 
Kameleony wbrew powszechnym przekonaniom nie zmieniają swojego ubarwienia przystosowując się do tła. Różnią się między sobą kolorami w zależności od gatunku, jednak swój kolor zmieniają tylko w wyjątkowych sytuacjach. Samiec, gdy rywalizuje z innym samcem, w czasie zalotów do samicy, w chorobie i w stresie, natomiast samica w czasie ciąży.

Co na obiad

Kameleony uwielbiają polowania. Swoją ofiarę łapią za pomocą długiego języka, co wygląda bardzo spektakularnie. Są wszystkożerne i jedzą bardzo dużo w porównaniu do innych jaszczurek. Młode kameleony karmi się głównie świerszczami, natomiast dorosłym można dodatkowo podawać szarańczę, pasikoniki, karaczany, drewnojady i mączniki. Najwygodniej wkładać je do terrarium pojedynczo, za pomocą specjalnie zakrzywionej pincety, jak Hobby Feeding Tweezers. Dla urozmaicenia diety można do terrarium wstawić doniczkę z ziołami – bazylią, miętą, melisą – lub podawać kameleonowi liście np. mleczu, cykorię czy rukolę, a także owoce, jak choćby starte jabłko. Dostępne są także gotowe mieszanki karmowe dla jaszczurek. Dieta powinna być urozmaicona, nie zaleca się jednostajnego karmienia gada tym samym pokarmem. W terrarium powinna stać miska na pokarm – ułatwi to zachowanie czystości.
Konieczna jest także odpowiednia suplementacja kameleona witaminami i wapniem. Polecamy zwłaszcza preparaty Reptix Vital, które są doskonale zbilansowanymi mieszankami niezbędnych dla kameleona substancji, zawierają także wapń. Sprawdź dokładnie zalecane dawkowanie – pamiętaj, że zbyt duża jak i zbyt mała ilość składników może być niebezpieczna dla kameleona!

Kameleony są objęte ochroną, dlatego przy zakupie otrzymasz certyfikat CITES, który informuje o urodzeniu jaszczurki w niewoli. Wymagana jest rejestracja tych zwierząt w Wydziale Ochrony Środowiska – masz na to 14 dni od zakupu gada.

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *