Akwarium krok po kroku

poniedziałek, października 09, 2017

akwarium jak zacząć
Myślałeś o tym przez długi czas. Decyzja dojrzewała w Tobie od miesięcy. Rozważyłeś wszelkie „za” i „przeciw”. Pytałeś znajomych, którzy mają już doświadczenie w tych sprawach. Masz za sobą kilka bezsennych nocy. Przygotowywałeś się do tego psychicznie i finansowo. Wreszcie decyzja zapadła – kupujesz swoje pierwsze akwarium. Gratulujemy! Jeśli planujesz udać się do sklepu w celu zakupu swojego pierwszego zbiornika, przeczytaj najpierw ten artykuł. Dowiesz się, jak założyć akwarium krok po kroku.

Krok 1: Akwarium - jak zacząć, jak założyć, jak urządzić, jak przygotować, gdzie postawić, profilowane lub proste? 

Pierwszym krokiem jest dokładne zaplanowanie, jak ma wyglądać Twoje akwarium i gdzie zostanie umieszczone. Lokalizacja zbiornika w mieszkaniu jest bardzo ważna. Najlepiej umieścić je w najciemniejszym miejscu pokoju, gdzie sztuczne oświetlenie będzie dobrze widoczne. Unikaj ustawienia zbiornika przy oknie lub obok grzejnika – bardzo szybko zaatakują je wtedy glony.

Na początek polecamy zbiornik o litrażu 50-100L, ponieważ większe akwarium jest stabilniejsze (jeśli chodzi o parametry wody) i łatwiej jest się nim opiekować. Do wyboru dostępne są proste lub zaokrąglone zbiorniki. Zdecyduj sam, który bardziej przypadł do Twojego gustu.

Kolejna sprawa to zawartość zbiornika – czy masz już pomysł na to, jak ma wyglądać Twoje akwarium? Czy wolisz wypełnić je naturalnymi elementami jak korzenie, skałki i rośliny? A może chciałbyś umieścić w nim ceramiczne dekoracje? Jako początkujący akwarysta wybieraj łatwe do hodowli gatunki, niewymagające dużo uwagi oraz specjalistycznych umiejętności. Dotyczy to zarówno roślin, jak i ryb. W przeciwnym wypadku opieka nad akwarium może przerosnąć Twoje możliwości, a zbiornik zamiast dawać radość, będzie przyczyną narastającej frustracji.

Krok 2 – gdzie kupić akwarium, co kupić do akwarium, co potrzeba do akwarium, jak zacząć? 

Jeśli wiesz już, jak duże akwarium postawisz w swoim mieszkaniu oraz jaki ma mieć wystrój, czas na zakupy. Nie wahaj się pytać o radę naszych akwarystów – zawsze chętnie Ci pomogą. Masz do wyboru dwie opcje: możesz kupić gotowy zestaw akwariowy lub cały osprzęt osobno. Na sam początek najlepiej zdać się na to, co oferuje gotowy zestaw. Z czasem, kiedy zyskasz trochę doświadczenia, możesz zainwestować w bardziej specjalistyczny osprzęt. Co należy kupić podczas pierwszych zakupów?

Akwarium, Flitr, Grzałka, Pokrywa z oświetleniem, Termometr, Napowietrzacz, Podłoże, Rośliny, Dekoracje do akwarium, Czyścik do szyb, Odmulacz, Siatka do odławiania ryb

Kup zbiornik i skompletuj samodzielnie osprzęt lub wybierz gotowy zestaw - np. jeden z zestawów AquaEl. Twój wybór powinien być uzależniony od ilości dostępnego miejsca w mieszkaniu oraz od budżetu:
Shrimp Set Smart - idealny do małego mieszkania oraz do hodowli krewetek. 3 rozmiary: 10L, 20L, 30L. W skład każdego zestawu wchodzi akwarium z szybą nakrywową, ochronna podkładka gąbkowa, lampka ledowa Leddy Smart Plant, filtr wewnętrzny Pat Mini i grzałka automatyczna.
Leddy Set - to budżetowe zestawy w trzech rozmiarach: 40, 60 i 75cm, dla początkujących i średniozaawansowanych akwarystów. W zestawie proste akwarium, pokrywa z energooszczędnym oświetleniem Leddy Tube, automatyczna grzałka oraz filtr wewnętrzny.
Classic Box - klasyczne zestawy akwariowe dostępne w wersji z przednią szybą prostą lub owalną, w trzech rozmiarach: 40, 60 i 80cm. Posiadają wyjątkową pokrywę wykonaną w technologii wtryskowej, wyposażoną w nowoczesne, energooszczędne moduły oświetleniowe Leddy Tube Retro Fit Sunny.
Glossy - to linia ekskluzywnych zbiorników do zakładania eleganckich akwariów. Składają się ze specjalnie podwyższonego zbiornika, w którego wnętrzu, w górnej części wklejono pokrywę z oświetleniem Leddy Tube Retrofit Sunny, z możliwością rozbudowy. Dzięki temu nowatorskiemu rozwiązaniu uzyskano wyjątkowy efekt jednolitej, szklanej bryły, zwieńczonej elegancką, czarną opaską. W zestawie znajduje się także szafka. Zestawy Glossy doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami i stanowią niebanalny element ich wystroju.

Jaki filtr do akwarium? Gdzie umieścić filtr w akwarium? 

Filtr – to najważniejsze urządzenie w akwarium, które stale oczyszcza wodę. Możesz wybierać pomiędzy filtrami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, jak na przykład:
AquaEl Fan Filter - podstawowy filtr wewnętrzny, który występuje w 5 odmianach - Fan Filter Plus: mikro, mini, 1, 2 i 3, Można go dopasować do zbiorników o pojemności od 10L (mikro) do ponad 200L (3 Plus).
Aquael Multikani - pierwszy na świecie uniwersalny filtr zewnętrzny, który można dostosować do potrzeb każdego akwarysty i każdego zbiornika. Dzięki unikalnej konstrukcji może on „rosnąć” wraz z każdym kolejnym akwarium. Można go rozbudować nawet do 8 modułów, dzięki czemu pasuje do akwariów od 20L do 320L.
Aquael Unimax - bardzo profesjonalne filtry zewnętrzne, który sprawdza się w zbiornikach nawet do 700L. Nowoczesna konstrukcja i zastosowane rozwiązania gwarantują efektywną filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną oraz jednoczesne napowietrzanie. Niezwykle ciche.
Tetra EasyCrystal FilterBox 600 - wewnętrzny filtr akwariowy z miejscem na grzałkę. Zapewnia krystalicznie czystą i zdrową wodę dzięki jednoczesnej filtracji chemicznej, mechanicznej i biologicznej. Innowacyjny system wymiennych wkładów pozwala czyścić filtr bez moczenia rąk.
Tetra IN plus - dwukomorowe filtry wewnętrzne o dużej mocy (5 modeli do akwariów od 10 do ponad 200L). Zapewniają wydajną filtrację mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną.
Tetra EX Plus - zaawansowany technologicznie filtr zewnętrzny niezawodnie i bezpiecznie rozkłada wszelkie zanieczyszczenia, zapewniając wodę najwyższej jakości. To kompletny zestaw z wkładami filtracyjnymi, co pozwala na szybkie i łatwe uruchomienie. Dostępne 4 modele do akwariów o pojemnościach od 10L do 500L.

Jaka grzałka do akwarium? Gdzie umieścić grzałkę do akwarium?

Grzałka – temperatura wody w akwarium musi być utrzymywana na odpowiednim dla ryb poziomie. W przypadku najłatwiejszych do hodowli rybek, polecanych dla początkujących akwarystów, temperatura ta powinna wynosić ok. 22-26*C (wszystko uzależnione jest od gatunku, jednak to średnie temperatury, w których zwykle żyją ryby tropikalne polecane dla początkujących).

Jakie oświetlenie do akwarium? Jaka pokrywa do akwarium? Jak długo oświetlać akwarium? Kiedy włączyć oświetlenie w akwarium? 

Pokrywa z oświetleniem – zbiornik powinien być oświetlony przez ok. 10-12 godzin w ciągu doby, bez przerwy. W akwariach wykorzystuje się najczęściej świetlówki akwarystyczne lub specjalistyczne lampy LED, które są wmontowane w pokrywę. Pokrywa dodatkowo ogranicza parowanie wody. Tradycyjne świetlówki marki Juwel dzielimy je ze względu na długość, moc oraz barwę światła. Występują w 4 długościach i mocach: od 361mm i mocy 14W do 895mm i mocy 30W, a do tego w 3 rodzajach, emitujących światło o odmiennych temperaturach barw:
• Warm-Lite (3000K - ciepłe i naturalne światło, które wpływa pozytywnie na wzrost roślin),
• Day-Lite (6500K - jasne i chłodne światło, bardzo zbliżone do naturalnego, poprawia wybarwienie ryb i wzmacnia wzrost roślin),
• Colour-Lite (6800K - uwydatnia naturalne barwy ryb, w szczególności czerwony i niebieski).
Świetlówki Day-Lite można łączyć z Warm-Lite oraz Colour-Lite. Najczęściej stosowanymi akcesoriami związane z oświetleniem są odbłyśniki Juwel HiFlex do świetlówek. Zależnie od modelu wzmacniają natężenie światła w zbiorniku o kilkadziesiąt procent, a nawet i połowę. Istotne jest to w przypadku aranżacji z dużą ilością roślin, gdzie docieranie światła do podłoża jest utrudnione.
Oświetlenie LED, na przykład Leddy Tube, to droższe, energooszczędne rozwiązanie – emitują tyle samo światła, co tradycyjne świetlówki, lecz zużywają o połowę mniej energii. Ich dodatkowym atutem jest długowieczność - mogą być użytkowane przez wiele lat bez konieczności wymiany. Moduły oświetleniowe AquaEl Leddy Tube Retro Fit to ledowe oświetlenie wyposażone w innowacyjny system autoregeneracji, która zachowuje swoje parametry nawet podczas awarii pojedynczych diod. Dostępne są dwie wersje modułów – SUNNY (emitujące światło zbliżone do światła słonecznego o temperaturze barwowej 6500 K) oraz PLANT (o temperaturze barwowej 8000 K). Można je instalować w pokrywach, jak tradycyjne świetlówki.

Jaki termometr do akwarium? Gdzie dać termometr w akwarium? 

Termometr – temperaturę wody w akwarium trzeba na bieżąco monitorować za pomocą termometru. Dostępne są także termometry do zawieszenia na krawędzi zbiornika, tradycyjne szklane termometry, które umieszcza się wewnątrz akwarium oraz przyklejane na szybę, jak Tetra TH 30.

Jak napowietrzyć akwarium? Jaki napowietrzacz do akwarium? 

Napowietrzacz – napowietrzanie zbiornika zapewnia jego mieszkańcom niezbędny do życia tlen. Napowietrzacze posiadają specjalną pompkę - jak pompka Tetra APS - z rurką zakończoną kamienną lub drewnianą kostką - jak kamień napowietrzający Tetra AS - która wprowadza powietrze do akwarium. Konieczny jest także zakup zaworka zwrotnego Tetra CV4, który umożliwia umieszczenie pompki napowietrzającej poniżej poziomu wody bez ryzyka przedostania się wody do środka pompy np. w razie awarii prądu. Ciekawym modelem napowietrzacza jest ultracichy AquaEl OxyPro, który dodatkowo posiada nowoczesny wygląd i jest niesamowicie wydajny.

Jakie podłoże do akwarium? Co dać pod żwir w akwarium? 

Podłoże – odpowiednio dobrane podłoże, daje wybranym przez nas roślinom właściwe warunki do rozwoju. Wspomaga ich rozwój i dostarcza niezbędnych substancji odżywczych. Dodatkowo upiększa akwarium. W sprzedaży dostępne są tradycyjne (jałowe) żwirki oraz substraty, które uwalniają substancje odżywcze, stabilizują pH wody w akwarium i obniżają jej twardość. Substraty są niezbędne przy akwariach roślinnych, by utrzymać florę w dobrej kondycji. Substrat i żwirek warto ze sobą łączyć - na dno akwarium położyć substrat, jak np. Tetra Complete Substrate czy Tetra Active Substrate, a następnie przykryć go tradycyjnym żwirkiem - ogromny wybór znajdziecie w asortymencie marki One Stone.

Jakie rośliny do akwarium? Jakie rośliny na początku do akwarium?

Rośliny – żywe rośliny pełnią w akwarium funkcje estetyczne, a do tego stabilizują akwarium, rozkładają szkodliwe substancje zawierające azot, produkują tlen, zużywając do tego szkodliwy dla ryb dwutlenek węgla, są też świetną kryjówką dla płochliwych stworzeń. Na początek wybieraj niewymagające rośliny, takie jak nurzańce, żabienice, kryptokoryny, anubiasy czy kabomby.

Jak udekorować akwarium? dekoracje ceramiczne do akwarium, korzenie do akwarium, skałki i kamienie do akwarium

Dekoracje do akwarium – do dekoracji zbiornika możesz wykorzystać gotowe dekoracje ceramiczne (są też świetną kryjówką dla rybek!), kamienie oraz korzenie. Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnego akwarium, wybierz korzenie, rośliny i skałki i stwórz z nich aranżację. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie umieszczać w zbiorniku kamieni znalezionych na podwórku! Tym sposobem możesz wprowadzić do akwarium szkodliwe bakterie, które zaczną powodować problemy. To samo dotyczy korzeni! Wybieraj tylko elementy specjalnie do tego przeznaczone, zakupione w markecie zoologicznym. Skałki i kamienie Aqua Box marki One Stone przechodzą specjalny cykl produkcyjny, począwszy od selekcji, poprzez mycie, suszenie, aż do czystego pakowania. Zostały stworzone z myślą o niewielkich zbiornikach, aranżacjach 1 planu oraz do uzupełnienia głównej aranżacji w akwarium. Występują w wielu różnych kolorach, dzięki czemu łatwo można dopasować je do swojej wizji wystroju. Wśród korzeni najpopularniejszym rodzajem są korzenie Red Moor, nazywane też japońskimi. Dzięki nim zbiornik nabiera wyjątkowego charakteru. Wśród ceramicznych ozdób – oferowanych przez markę Trixie- znajdziesz duży wybór stylowych elementów – popękane naczynia, koralowce, ruiny oraz inne elementy, które pozwolą stworzyć bajkowy krajobraz w Twoim zbiorniku. Prezentujemy je poniżej!

Jaki czyścik do akwarium?  czyścik magnetyczny do akwarium

Czyścik do akwarium – do wyczyszczenia ścianek akwarium niezbędny będzie czyścik, dzięki któremu łatwo usuniesz zacieki, osady i glony. Oprócz tradycyjnych czyścików dostępne są także czyściki magnetyczne – Magnet Cleaner 2 in1 marki AquaEl czy Tetra MC, które w sprytny i łatwy sposób wyczyszczą szybę jednocześnie wewnątrz i na zewnątrz, bez moczenia rąk w wodzie. Nie musisz się martwić, że wpadną do akwarium, ponieważ unoszą się na wodzie! Dzięki magnesowi, przesuwając zewnętrzną część czyścika, w ten sam sposób porusza się także wewnętrzna. Czyściki posiadają szorstką, ale delikatną dla szyb warstwę, która w prosty sposób usunie nawet oporne zielone glony i krasnorosty. Czyścik 2w1 Aquael posiada dodatkowo wymienne końcówki – skrobak oraz miękką szczotkę. Skrobak do szyb można także dokupić osobno - polecamy na przykład skrobak Tetra GS.

Jaki odmulacz do akwarium? Kiedy odmulać akwarium? 

Odmulacz – to specjalny „odkurzacz” do usuwania zabrudzeń takich jak resztki pokarmu czy odchody ryb z dna akwarium. Niezbędny podczas każdorazowego czyszczenia zbiornika - na przykład Tetra GC40.

Jaka siatka do odławiania ryb w akwarium? 

Siatka do odławiania ryb – pozwala na bezpieczne odłowienie ryb, bez ryzyka uszkodzenia ich delikatnych ciał.

No dobrze, zastanawiasz się pewnie – gdzie na tej liście ryby? Ich brak podczas pierwszych zakupów jest celowy - nigdy nie kupuje się rybek jednocześnie ze zbiornikiem! Akwarium po założeniu musi dojrzeć – tzn. musi zajść w nim pełny cykl azotowy, czyli proces przemiany toksycznego amoniaku NH3 oraz jonu amonowego NH4+ w azotyny (NO2-), a następnie w azotany (NO3-), przy udziale różnych szczepów bakterii. Jest on dość skomplikowany, ale jego zrozumienie jest kluczowe dla zachowania odpowiedniej równowagi biologicznej w akwarium. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, przeczytaj nasz artykuł na blogu: bit.ly/cyklazotowy

Krok 3 – jak założyć akwarium?

Kiedy masz już wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria, czas przystąpić do działania. Jak uruchomić swój pierwszy zbiornik?

1. Jak przygotować akwarium?

Akwarium należy dokładnie wypłukać czystą wodą i przetrzeć gąbką. Pod żadnym pozorem nie używaj do tego celu detergentów! Wypłucz także dokładnie podłoże pod bieżącą wodą. Należy płukać go tak długo, aż woda będzie czysta. Warto także sparzyć żwirek wrzątkiem, żeby usunąć ewentualne małe ślimaki, które później trudno będzie opanować (w razie inwazji warto zakupić ślimaki Hellena czyli tzw. helenki, które szybko pozbędą się nieproszonych gości). Tak przygotowane podłoże umieszczamy w akwarium i wyrównujemy. Następnie montujemy wszystkie sprzęty – grzałkę, filtr, termometr oraz układamy dekoracje: skałki, korzenie czy ceramiczne ozdoby.

2. Kiedy i jak zalać wodą akwarium? 

Wodę do akwarium należy wlewać powoli i delikatnie, żeby nie zaburzyć ułożonego podłoża. Najlepiej położyć na dnie talerzyk i kierować na niego strumień. Po wypełnieniu zbiornika uruchamiamy filtr, oświetlenie i grzałkę. Monitorujemy działanie sprzętu przez 24h – w tym czasie woda się przefiltruje i ogrzeje. Warto dodać do wody uzdatniacz jak Tetra Aqua Safe, który błyskawicznie zmienia wodę wodociągową w niemal naturalną, bezpieczną dla ryb wodę akwariową, zabezpiecza ryby przed patogenami (koloidy, witaminy z grupy B i magnez), a także zmniejsza stres u ryb.

3. Sadzenie roślin - jak i kiedy sadzić rośliny w akwarium? 

Zakupione roślinki dokładnie obejrzyj i usuń z nich ewentualne ślimaki oraz ich jaja, żeby uniknąć ich namnożenia w swoim nowym akwarium. Jeśli znajdziesz zżółkłego liścia – usuń go. Wyprostuj także korzonki – nie powinny być powyginane na boki ani poskręcane. Przy pomocy pęsety zasadź je w podłożu w taki sposób, by całe korzenie znalazły się w warstwie żwiru. Wyższe roślinki posadź z tyłu zbiornika, a niższe umieść z przodu.

4. Dojrzewanie zbiornika - kiedy akwarium jest dojrzałe?

Teraz pozostaje nam czekać, aż akwarium dojrzeje. W tym czasie w zbiorniku zaczynają się namnażać pożyteczne bakterie nitryfikacyjne (zastosuj Bactozym, by wspomóc rozwój pożytecznych bakterii!), które są niezbędne do zachowania równowagi biologicznej: zachodzi wspomniany wcześniej cykl azotowy (przeczytaj o nim więcej na stronie bit.ly/cyklazotowy). Proces ten trwa około 2 tygodni. Można go jednak znacznie przyspieszyć, stosując preparat Tetra Safe Start, który zawiera specjalnie wyhodowane, żywe bakterie nitryfikacyjne, które znacząco redukują poziom szkodliwego amoniaku i azotanów w zbiorniku. Dzięki temu rybki można wpuścić dużo szybciej - nawet tego samego dnia! To opcja dla szczególnie niecierpliwych. Monituj na bieżąco parametry wody – użyj testu 6w1 od Tetra (mierzy poziom pH, twardość węglanową (KH) i ogólną (GH) oraz zawartość azotynów (NO2), azotanów (NO3) i chloru (Cl2)), żeby zobaczyć, czy Twój zbiornik jest już na tyle dojrzały, że można wpuścić do niego rybki.

Krok 4 – zakup rybek

Jakie rybki dla początkujących? Jakie rybki na początek? Jak przeprowadzić adaptacje rybek? Jak powinna wyglądać aklimatyzacja rybek? 

Kiedy zbiornik już dojrzeje, czas na kolejne zakupy – udaj się do marketu i wybierz rybki do swojego akwarium. Na początek polecamy gatunki takie jak gupiki, neonki, molinezje, kiryski, danio pręgowane czy brzanki. Są one łatwe w hodowli, spokojne i nie mają dużych wymagań. Pamiętaj o odpowiednim pokarmie dla swoich ryb - duży wybór znajdziesz wśród produktów Tetra.
Ile rybek kupić? Zależy to od wielkości Twojego zbiornika. Szacuje się, że na 1 cm ryby powinien przypadać 1L wody. Przykład: Gupiki osiągają ok. 5cm długości, w związku z czym optymalne dla 1 gupika byłoby 5L wody. Jeśli posiadamy 50L akwarium, możemy wpuścić do niego maksymalnie 10 rybek. Wszystko jest uzależnione od wielkości Twojego zbiornika. Te obliczenia są orientacyjne – zawsze należy zachować w tej kwestii zdrowy rozsądek.
rybki w akwarium
Niezwykle istotna jest prawidłowa aklimatyzacja ryb, która ma na celu zmniejszenie szoku związanego z gwałtowną zmianą parametrów wody. Dla ryb podróż jest ogromnym stresem, dlatego należy skrócić ją do niezbędnego minimum. Warto umieścić worek z rybami w pudełku lub papierowej torbie (na leżąco), ponieważ po ciemku mniej się stresują. W trakcie idealnej – podręcznikowej - aklimatyzacji ryby powinny najpierw przejść proces kwarantanny – czyli zostać umieszczone w osobnym zbiorniku w celu obserwacji. Dzięki niej zapobiegniemy przeniesieniu chorych osobników do docelowego zbiornika (mogły by one zarazić zdrowe osobniki). Proces kwarantanny powinien trwać od 1 do 4 tygodni. Rzeczywistość jest jednak taka, że rzadko kiedy początkujący akwaryści posiadają zbiornik do kwarantanny i najczęściej rybki trafiają bezpośrednio do zbiornika docelowego. Jeśli jednak planujesz zająć się akwarystyką profesjonalnie, rozważ zakup zbiornika do kwarantanny.

Jak wygląda podstawowa adaptacja ryb? Pierwsze kroki polegają na położeniu zamkniętego worka z rybkami na tafli wody akwarium docelowego. Dobrze jest na ten czas zgasić światło w akwarium, żeby ryby nie dostały szoku. Worek powinien przebywać w takiej pozycji około 10-20 minut. Ważne jest, aby temperatury wody w worku zrównała się z temperaturą wody w akwarium. Po tym czasie otwieramy worek i dolewamy do niego około szklanki wody z akwarium. Dzięki temu zabiegowi wyrównujemy odczyn wody oraz jej twardość. Zostawiamy worek na około 10 min. Następnie powtarzamy działanie 2 lub 3 razy (dolewamy wody i czekamy 10 minut). W końcowej fazie adaptacji wyciągamy worek ze zbiornika i przy użyciu siatki wyławiamy rybkę z worka i wpuszczamy ją do zbiornika. Nie wolno wlewać do akwarium wody, w której ryby przyjechały!
wpuszczenie ryb do akwarium
Gratulacje! Właśnie skończyłeś zakładać swój pierwszy zbiornik i dołączyłeś do grona akwarystów! Życzymy Ci powodzenia w dalszej przygodzie z akwarystyką. Pamiętaj, żeby odpowiednio dbać o zbiornik – regularnie go czyścić, podmieniać wodę oraz sprawdzać panujące w akwarium parametry wody.

Polecamy:

2 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *