Etykieta prawdę Ci powie

poniedziałek, października 30, 2017

etykiety na karmie
Kupując produkty spożywcze z pewnością zwracasz uwagę na ich skład, datę ważności i analizujesz etykietkę. A czy robisz to samo z karmą dla swojego pupila? Czy umiesz poprawnie interpretować zawarte na etykietce karmy informacje? Wiesz co oznaczają poszczególne nazwy i procenty? Dzięki temu przewodnikowi bez trudu przeanalizujesz każdą etykietę, a zawarte na niej informacje staną się dla Ciebie jasne i przejrzyste.

Jak czytać etykietę na psiej karmie?
Jak czytać etykietę na kociej karmie?


INFORMACJE PODSTAWOWE - karma pełnoporcjowa, karma uzupełniająca, dawkowanie karmy

Pierwszą, podstawową informacją, zawartą na etykiecie jest przeznaczenie karmy – czyli dla jakiego typu zwierzęcia jest dedykowana. Określony jest tam gatunek i wiek zwierzęcia, a także jego szczególna cecha, do której dopasowana jest karma – na przykład zwierzę aktywne, sterylizowane, z nadwagą czy z wrażliwym przewodem pokarmowym. Podsumowując: to same oczywistości, z których zrozumieniem żaden czytający nie ma problemu.

karma pełnoporcjowa i uzupełniająca

Kolejną podstawową informacją jest typ karmy: pełnoporcjowa lub uzupełniająca. Jeśli karma jest pełnoporcjowa, znaczy to, że dostarcza psu czy kotu wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych i mikroelementów w odpowiednich ilościach i proporcjach. Jednym słowem, jest doskonale zbilansowana. Karmy uzupełniające nie zawierają kompletnego zestawu składników potrzebnych organizmowi psa lub kota, stanowią jednak rewelacyjne urozmaicenie diety. Do tej kategorii należą karmy mokre, jednak nie jest to regułą – niektóre karmy mokre są produktami pełnoporcjowymi, dlatego zawsze zwracaj na to uwagę.

dawkowanie karmy

Następną informacją z kategorii podstawowych jest dawkowanie karmy. Zwykle jest ono podane w formie tabelki, z uwzględnieniem wagi zwierzęcia. Pamiętaj, żeby przestrzegać instrukcji żywieniowych podanych na opakowaniu – dotyczy to zwłaszcza suchej karmy. Czasem właścicielom wydaje się, że porcja wygląda na małą, dosypują więc jej więcej niż powinni. Stąd już łatwo o nadwagę i problemy zdrowotne.

ANALIZA SKŁADNIKÓW 

Składniki na etykiecie są zawsze ułożone malejąco pod względem masy. Na początku zawsze wymieniony jest składnik najważniejszy, którego w karmie wagowo jest najwięcej. Istnieją dwa sposoby przedstawiania danych dotyczących składników: można je wypisać kategoriami lub nazwami użytych surowców. Do określeń kategorii należą m.in. „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego” czy”tłuszcz zwierzęcy”. W jednej kategorii może znajdować się kilka różnych rodzajów produktów, np. mięso z kurczaka, ryby czy jagnięciny. Natomiast przy podawaniu użytych surowców na etykiecie można znaleźć dokładniejsze określenia, jak „suszone mięso z kurczaka”, „mączka z jagnięciny”, „olej z łososia”, „ryż” itd.
Analiza produktu, czyli procentowa zawartość poszczególnych substancji odżywczych, daje nam bardzo dużo informacji o karmie. Na karmach wyszczególnione są zawsze następujące składniki:

- białko – pełni wiele podstawowych funkcji w organizmie, wykorzystywane m.in. w procesie wzrostu, do naprawy tkanek oraz jako budulec włosów, skóry, paznokci. Minimalne zapotrzebowanie na białko u dorosłego psa w karmie to min. 18%, natomiast u kota to 26%. Wzrasta ono dodatkowo u zwierząt rosnących, suk i kotek w ciąży i karmiących, a także u psów pracujących. Białko może mieć pochodzenie roślinne lub zwierzęce – to drugie jest dużo lepiej trawione przez psy i koty. Zawiera także zbilansowany skład aminokwasów i jest pełnowartościowe. Białko roślinne jest białkiem niepełnowartościowym, gorzej trawionym przez zwierzęta, jednak potrzebują go one w codziennej diecie. Koty, jako bezwzględni mięsożercy, potrzebują dużo więcej białka zwierzęcego, ponieważ są bardzo wrażliwe na niedobór tauryny – aminokwasu znajdującego się w największych ilościach w mięsie ryb, a niewystępującego w roślinach.

- tłuszcz – zapewnia źródło energii i dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). W karmach bytowych dla psów zwykle znajduje się 5-15% tłuszczu, w produktach dla kotów to 12-20%. Podobnie jak w przypadku białek, podczas wzrostu, ciąży, laktacji oraz długotrwałego wysiłku organizm potrzebuje go więcej. Tłuszcze także dzielimy na roślinne i zwierzęce – w tym wypadku te pochodzenia zwierzęcego są również korzystniejszym składnikiem, lepiej przyswajalnym przez organizm.

- popiół – określa zawartość minerałów w karmie. Określa ważne makroelementy (wapń, fosfor, magnez, sód, potas, chlor), ale także pierwiastki śladowe (żelazo, miedź, cynk, mangan, kobalt, selen, jod) zawarte w karmie. Zwykle w karmach znajduje się 5-9% popiołu.

- włókno surowe – czyli błonnik pokarmowy, który zawarty jest w owocach, warzywach, zbożach. Służy głównie oczyszczaniu przewodu pokarmowego, daje też uczucie sytości. W karmach dla psów i kotów znajduje się średnio 3-5% włókna.

Dodatkowo na opakowaniu może być podana wilgotność karmy oraz jej kaloryczność. Karmy suche mają dużo mniejszą wilgotność niż mokre – to odpowiednio 8-12% w karmach suchych, a ok. 80% w przypadku karm mokrych. Z racji tego, że karma sucha zawiera niewiele wody i jest mocno „skoncentrowana”, zwierzę musi zjeść jej dużo mniej niż karmy mokrej, aby pokryć swoje zapotrzebowanie energetyczne. 100g karmy suchej i 400g karmy mokrej posiadają podobną kaloryczność! Przy żywieniu suchą karmą należy pamiętać o zapewnieniu zwierzakowi stałego dostępu do świeżej wody!

W GĄSZCZU NAZW

Na karmach znajdujemy różne określenia dotyczące ich składu, na przykład „karma z jagnięciną” czy „karma bogata w łososia”. Nazewnictwo to jest ściśle regulowane prawnie – istnieją określone zasady opisywania i znakowania produktów dla zwierząt, w zależności od procentowej ilości deklarowanego na opakowaniu składnika. Europejskie standardy zostały opracowane przez Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (w skrócie F.E.D.I.A.F.). Przedstawiamy je poniżej na przykładzie łososia.
 etykiety na karmach

Te deklaracje nie oznaczają całkowitej ilości mięsa w karmie – dotyczą tylko jednego składnika wskazanego na opakowaniu jak wspomniany łosoś czy jagnięcina. Jeśli na opakowaniu znajdują się dwa składniki np. jagnięcina i ryż, to ich łączna wartość musi stanowić odpowiedni procent karmy – np. danie z łososia i ryżu musiałoby zawierać minimum 26% sumy tych składników. Najczęściej w karmach znajdują się także inne rodzaje mięs i składników pochodzenia zwierzęcego, na przykład kurczak. Jest to niezbędne, by spełnić warunek pełnoporcjowości. Karma musi zawierać potrzebną zwierzęciu ilość białek i aminokwasów, a byłoby to niemożliwe, gdyby zawierała jedynie 4% mięsa lub nie zawierała go wcale. Wybierając karmę zwracaj uwagę na rodzaje mięsa, które są w niej zawarte – zwłaszcza, jeśli Twój zwierzak ma tendencje do alergii pokarmowych.

Trochę matematyki
Procentowa wartość składników podana na opakowaniu nie uwzględnia zawartości wody w karmie.
Aby móc porównać ze sobą dwie różne karmy wystarczy obliczyć zawartość poszczególnych składników w suchej masie. Jest na to prosty sposób - w przykładzie wykorzystamy karmę mokrą o wilgotności 85% i zawartości białka 10%.
1. Obliczamy zawartość suchej masy:
100% - % wilgotności karmy = sucha masa
np. 100% - 85% = 15%
2. Liczymy zawartość składnika w suchej masie:
Zawartość składnika dzielimy przez wyliczoną zawartość
suchej masy i mnożymy x100.
np. 10/15 x 100 = 66,6%
Okazuje się, że faktyczna zawartość białka w karmie z przykładu to 66,6%!
W ten sam sposób można policzyć zawartość wszystkich pozostałych składników z etykiety i łatwo
porównać ze sobą karmy - nawet suchą z mokrą!

DOBRA KARMA, CZYLI JAKA? 

Teraz podczas zakupów w dyskoncie czy markecie spożywczym udaj się na dział z produktami dla zwierząt i sprawdź skład sprzedawanych tam karm. To, co się w nich znajduje, jest zwykle wielką niewiadomą – skład wielu tanich produktów to „zboża i produkty pochodzenia roślinnego, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, minerały”. Nie mówi to więc nam nic na temat składników, które znajdują się w środku. Pamiętaj, że prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na zdrowie Twojego pupila, a także na stan jego sierści, skóry oraz odpowiednie trawienie. Wybieraj produkty marek premium, które znajdziesz w naszych marketach, a będziesz miał pewność, że dajesz swojemu zwierzakowi to, co najlepsze.

Kilka przydatnych informacji na koniec:
- Im więcej szczegółowych danych dotyczących składników karmy znajduje się na etykiecie, tym lepiej.
- Unikaj karm marketowych, które w swoim składzie mają głównie zboża i składniki zwierzęce niewiadomego pochodzenia!
- Pamiętaj, że nazwa mówi wiele o produkcie! Unikaj produktów, które mają w nazwie określenie „karma o smaku...” - podanego na etykiecie składnika jest wtedy mniej niż 4%.
- Dopasuj karmę do stylu życia i stanu zdrowia swojego pupila. Specjalistyczne pokarmy (np. dla szczeniąt, zwierząt sterylizowanych) mają zupełnie inne proporcje składników odżywczych niż standardowa karma bytowa.

Co kryją w sobie wybrane karmy?
Poniżej znajdziecie szczegóły kryjące się na etykietkach wybranych karm dla psów i kotów, które znajdziecie w naszych marketach.
Prezentujemy skład karm suchych - Brit Care oraz Carnilove, a także saszetek Almo Nature. Dla porównania prezentujemy także skład taniej karmy z popularnego dyskontu.

karmy etykiety
karmy etykietykarmy etykiety

karmy etykiety

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *