Swędzący problem - dlaczego pies się drapie?

poniedziałek, lutego 26, 2018


Pies jak człowiek – czasami musi się podrapać. Jeśli robi to od czasu do czasu, nie ma powodów do niepokoju. Problem pojawia się w momencie, gdy drapanie staje się uporczywe, wręcz obsesyjne: pupil bez przerwy gryzie się, wylizuje sierść, ociera o szorstkie przedmioty, jest niespokojny. Swędzenie może dotyczyć całego ciała lub tylko określonych miejsc. To dla psa prawdziwa udręka, która może doprowadzić nawet do powstawania dotkliwych ran. Przyczyny drapania mogą być różne – pasożyty, infekcje, alergie czy nawet stres! Sprawdź 6 najczęstszych powodów swędzenia i dowiedz się, jak z nimi walczyć.

Dlaczego pies się drapie? Pasożyty zewnętrzne


Pasożyty zewnętrzne to zwykle pierwsza rzecz, o której myślimy w przypadku drapania. Obecność kleszczy na skórze psa łatwo sprawdzić samemu, przeglądając dokładnie sierść w okolicach szczególnie narażonych, jak pachwiny, łapy, szyja, kark oraz okolice oczu i uszu. W przypadku pcheł należy wyczesać sierść zwierzaka i umieścić ją na białej chusteczce – jeśli zauważymy czarne punkty to znak, że nasz pupil zmaga się z inwazją (to tzw. test bibułkowy). Pchły to najbardziej rozpowszechniony gatunek pasożytów, którym pupil może zarazić się od innych zwierząt. Ślina pcheł ma bardzo silne toksyczne działanie, wywołujące stan zapalny i swędzenie. Dlatego bardzo istotne jest stosowanie środków przeciwpchelnych – jak obroże czy krople np. marki Beaphar. Pamiętajmy, że w warunkach domowych pchły mogą żyć przez cały rok, więc rezygnacja z ochrony na okres zimowy jest niewskazana. Ochrona przeciw pasożytom może mieć formę kropli – jak Vermicon i Fiprotec – obroży – np. Permecta – oraz szamponów, sprawów i innych (Vermicon).

 pies się drapie pasożyty
Pchły i kleszcze to nie jedyne organizmy, które mogą atakować skórę pupila i powodować drapanie. Mogą to być takie pasożyty jak nużeniec czy świerzbowiec, które żyją w wierzchniej warstwie skóry. Pierwszymi objawami nużycy i świerzbu są zaczerwienienia skóry oraz małe wyłysienia, np. w okolicach uszu i oczu. Są trudne do wyleczenia i wymagają pomocy lekarza weterynarii, który przepisze odpowiednie środki. Nie można ich bagatelizować, ponieważ choroby te bardzo szybko rozprzestrzeniają się na inne obszary ciała.  


Dlaczego pies się drapie? Stres i zaburzenia behawioralne


Drapanie może być spowodowane także problemami psychicznymi i behawioralnymi psa. Psy które żyją w stresie czy często zmieniają miejsce pobytu, które czują się niepewne i porzucone, mogą cierpieć na świąd na tle nerwowym. Często towarzyszy temu wygryzanie sobie sierści, wylizywanie, a czasami nawet samookaleczanie się. Taki stan występuje np. u psów ze schroniska, narażonych na długotrwały stres. To ich sposób na radzenie sobie z trudną rzeczywistością. Takie objawy mogą występować także u psów, które często pozostają same w domu i cierpią na lęk separacyjny. Oprócz drapania w drzwi, wycia, szczekania, pies może także obsesyjnie wylizywać jedno miejsce – np. przednią łapę. Aby ułatwić psu rozłąkę i uspokoić go, warto stosować specjalne preparaty typu no-stress jak BeapharCalming. Wśród produktów tego typu znajdują się obroże, krople, przysmaki oraz specjalny dyfuzor aromatyczny, podłączany do kontaktu. Preparaty te oparte są na bazie naturalnych składników takich jak lawenda czy waleriana i w delikatny sposób uspokajają zwierzaka.
pies się drapie

Dlaczego pies się drapie? Nieopowiednia higiena

Drapanie może być także spowodowane nieodpowiednią higieną. Pupila należy regularnie kąpać w specjalnie przeznaczonych do tego szamponach – nigdy nie używaj szamponów dla ludzi! Nie są one przystosowane do skóry zwierząt, mają inne pH i mogą powodować łojotok, infekcje, alergie, swędzenie skóry oraz nieprzyjemny zapach. Najlepiej wybrać specjalnie dostosowany do typu sierści psa szampon – np. do sierści długiej, szorstkiej, białej, czarnej czy specjalny specyfik dla szczeniąt. Duży wybór szamponów do różnych rodzajów włosa oferuje marka Beaphar
 pies się drapie

Sierść psa należy także regularnie wyczesywać w celu pozbycia się martwego włosa i uniknięcia powstawania kołtunów. Skołtuniona sierść blokuje dopływ powietrza do skóry psa, przez co nie może ona swobodnie oddychać – powstają wtedy podrażnienia i zaczerwienienia, które mogą powodować swędzenie. Powstałe kołtuny należy w miarę możliwości rozczesywać (bardzo delikatnie, by nie sprawiać psu bólu), a jeśli jest to niemożliwe: wycinać za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego narzędzi.

Dlaczego pies się drapie? Alergie kontaktowe
Czasami psy uczulone są na detergenty, np. proszek, w którym wypierzesz legowisko czy płyn, którym wyczyścisz tapicerkę kanapy czy fotela. Chemiczne związki mogą podrażniać delikatną skórę Twojego pupila i powodować miejscowe łysienie, rumień czy ropne grudki i krostki. Dlatego unikaj stosowania silnych środków chemicznych w miejscach, w których przebywa pies. Zamiast tego radzimy zastosować specjalne środki czyszczące, które nie zawierają chloru.
 pies się drapie

Dlaczego pies się drapie? Atopie

Atopowe zapalenie skóry jest wynikiem uczulenia na alergeny środowiskowe – np. pyłki czy roztocza. To choroba, która w związku z rozwojem cywilizacyjnym pojawia się coraz częściej. Atopia jest nieuleczalna i będzie towarzyszyła psu już do końca życia. Można próbować łagodzić objawy – wyeliminować świąd - i ułatwić zwierzakowi codzienne funkcjonowanie. Tej choroby pod żadnym pozorem nie można lekceważyć, gdyż nieleczona może prowadzić do ropienia skóry i zakażeń bakteryjnych. Pies może być uczulony na różne czynniki – sezonowe pyłki drzew i traw (wtedy alergia będzie nasilała się w czasie pylenia) czy na kurz (wtedy objawy mogą występować cały rok). Niektóre rasy są wyjątkowo narażone na występowanie atopowego zapalenia skóry – dotyczy to m.in. bullterierów, westów, dalmatyńczyków, bokserów czy shar pei. Jeśli podejrzewasz atopię u swojego pupila, udaj się niezwłocznie do lekarza weterynarii, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

Dlaczego pies się drapie? Alergie pokarmowe

Na start bardzo ważne jest aby podejrzenie czworonoga o alergię zweryfikować np. dietą eliminacyjną i testami alergicznymi. Zmiany środowiska i dieta to jedne z przyczyn rosnącej ilości alergii występujących u zwierząt. Ich pierwszym objawem jest właśnie uporczywe drapanie i problemy trawienne, jak biegunki czy wymioty. Najczęściej reakcje alergiczne powodują alergeny zawarte w: drobiu, wołowinie, mleku, jajkach, soi czy zbożach. W przypadku alergii pokarmowej należy koniecznie wyeliminować uczulające składniki z diety psa.
Pies alergik wymaga bardziej troskliwej opieki i konsekwencji w utrzymywaniu diety. Należy pamiętać, że również przysmaki mogą być przyczyną uporczywej alergii, stąd tak ważne jest aby i one były wybierane bardzo świadomie.
Dobrym rozwiązaniem będzie eliminowanie podejrzanych formuł, zastępowanie ich nowymi, których pies wcześniej nie próbował. Decyzję ułatwi wybór karmy idealnie odpowiadającej na potrzeby żywieniowe psów wrażliwych i alergików. Taką karmą są formuły oparte na jednym źródle białka – zwane monobiałkowymi.
Jeśli zwierzak zmaga się z alergią pokarmową, zaserwuj mu specjalną linię karm suchych ACANA Singles. Karmy ACANA Singles zawierają moc odżywczych składników mięsnych opartych na pojedynczym źródle białka zwierzęcego, a obniżony indeks glikemiczny sprawia, że psy będą jeszcze ją przyswaja. Monoproteinowe karmy ACANA oparte na jednym źródle białka zawierają aż 50% mięsa oraz 50% warzyw i owoców, w składzie nie znajdziecie żadnych pustych kalorii, które znajdują się m.in. w zbożach czy ziemniakach, dzięki czemu stanowi pełnowartościowy posiłek dla Twojego psa. Każdy pies to doceni! Dzięki wzbogaconej formule Whole Prey™ poczuje się, jakby w ślad za swoimi przodkami – wilkami, powrócił na łono natury. ACANA Singles to karma dedykowana dla wszystkich psów w każdym wieku, niezależnie od rasy.
Szczególnie polecamy Jedzenia ACANA SINGLESYorkshire Pork z wieprzowiną oraz ACANA SINGLES Grass-FedLamb z jagnięciną w składzie.
 pies się drapie jaka karma

 pies się drapie jaka karma

 pies się drapie jaka karma

pies się drapie jaka karma

 pies się drapie jaka karma

Nie każdy kurczak jest winny
Skoro psy lub koty narażone są na kontakt z alergenami z każdej strony, to dlaczego najczęściej oskarżenie pada na karmę i to tę z kurczakiem? Czasem może ono być wynikiem pochopnie ostawionej diagnozy. Badanie czworonożnego pacjenta bez przeprowadzenia testów alergicznych lub wprowadzenia diety eliminacyjnej jest trochę jak wróżenie z fusów, a diagnoza wskazująca na alergię pokarmową, jak postawienie hipotezy bez jej potwierdzania. Jednak żyjemy w dobie humanizacji zwierząt towarzyszących i tak jak my cenimy sobie zdrowy posiłek na naszym talerzu, tak też chcemy zaserwować psu pełnowartościowe jedzenie bez „tablicy Mendelejewa” w składzie. Bywa jednak, że alergia na kurczaka jest raczej nietolerancją składników drobiowych z intensywnego chowu, nieodpowiednio żywionego, leczonego antybiotykami. Karmy zawierającej takie składniki należy się wystrzegać.

Doskonałym wyborem jest Jedzenie ACANA i ORIJEN, oparte o mięso z drobiu jak i inne zwierzęta, chowane jednak na wolnym wybiegu, w czystych obszarach Kanady. Oznacza to, że kurczak może rosnąć w zdrowiu, w odpowiednim czasie, składać swobodnie jaja, nieograniczony ciasną klatką bez dostępu do naturalnego źródła światła. Mięso zawarte w karmach ACANA i ORIJEN jest całkowicie wolne od antybiotyków i hormonów dodawanych do pasz. Formuła oparta o proporcje WholePrey™ oznacza, że wśród składników Jedzenia ACANA i ORIJEN pupil dostanie wartościowe mięso kurczaka, organy i chrząstki. Dostarczą one niezbędnych związków mineralnych, dzięki czemu syntetyczne suplementy są zbędne. Dodatek dobroczynnych owoców, warzyw i ziół również przyczyni się do utrzymania zdrowia każdego psa i kota. Składniki w Jedzeniu ACANA i ORIJEN nie są konserwowane chemicznie tylko naturalnie: tokoferolami i ziołami, co też ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *