Wyprawka dla żółwia, czyli domek w skorupie

poniedziałek, maja 14, 2018

żółw co trzeba
Żółwie są jednym z najbardziej popularnych zwierząt terraryjnych. Te niezwykle interesujące zwierzęta są doskonałym pupilem dla dzieci, których rodzice chcą nauczyć odpowiedzialności i systematyczności. Kupując żółwia, należy pamiętać o tym, że pomimo, że ma opinię bardzo powolnego i spokojnego to potrzebuje sporo przestrzeni, aby czuł się dobrze i swobodnie w swoim terrarium. Opieka nad nim nie sprawia dużo trudności, ale trzeba dobrze poznać jego sposób życia i nawyki, aby zapewnić mu właściwe warunki. Odpowiednie terrarium, temperatura dostosowana do wymagań żółwia oraz właściwe żywienie to tylko kilka czynników, dzięki którym nasz nowy pupil poczuje się u nas dobrze. Podpowiemy Wam jak przygotować odpowiednie miejsce dla nowego pupila, aby zadomowił się u Was na długie lata!

Dzień Żółwia w ZOO Karina!
Tylko 23 maja 2018 rabat 20% na cały asortyment terrarystyczny!
Rabat obowiązuje we wszystkich marketach stacjonarnych ZOO Karina oraz na www.zookarina.pl.
(rabat nie dotyczy żywych zwierząt)


W domu możemy hodować kilka gatunków tych gadów: żółwie lądowe oraz lądowo-wodne. Każdy gatunek żyje w innych warunkach naturalnych, dlatego będzie też wymagał innych warunków hodowli. Najpopularniejsze gatunki żółwi lądowo-wodnych to żółw Reversi, Błotny i Hieroglificzny natomiast najczęściej hodowane żółwie lądowe to żółw Grecki, Stepowy, Lamparci, Marginata i Zawiasowy.

Terrarium

Aby w naszym domu zamieszkał żółw, musimy przygotować mu odpowiednie warunki, najlepiej aby były najbardziej zbliżone do tych, jakie dany gatunek ten ma w naturalnym środowisku. Terrarium dla żółwi lądowych powinno mieć wymiary przynajmniej 120 cm x 50 cm podstawy. Wskazane jest również, aby terrarium  było podzielone na dwie części. Jedną, w której będzie panowała wyższa temperatura - ok. 30-35°C.  Z kolei w drugiej części powinna być niższa temperatura - ok. 25-28°C. Do kontrolowania temperatury, niezbędny jest termometr. Temperatura w nocy nie może spadać poniżej 20°C. Do hodowli żółwi wodno-lądowych konieczny będzie zakup specjalnego terrarium z wydzieloną częścią wodną i mniejszą lądową, lub po prostu stworzenie mu odpowiedniej wielkości wysyp. Ważne jest też zakup odpowiedniego filtra tzn. filtra o większej mocy, który poradzi sobie z oczyszczaniem zbiornika wodnego z odchodów żółwia, czasem również potrzebna będzie grzałka, ponieważ ważne jest utrzymanie stałej temperatury wody. Już sama nazwa wskazuje na to, że jest żółw wodno-lądowy i potrzebuje również skrawka lądu, wysepki, na którą może w każdej chwili wyjść i odpocząć. Do czyszczenia terrarium nie należy używać kuchenny detergentów! Korzystaj jedynie z bezpiecznych dla gadów środków, na przykład HOBBY REPTIX TERRA CLEAN, który usuwa uporczywe osady, czy HOBBY REPTIX HEALTH.
 preparat do czyszczenia terrarium

Lampy grzewcze

W terrarium powinny znaleźć się dwie niezbędne do prawidłowego rozwoju żółwia lampy:
Lampa grzewcza, na przykład HOBBY LAMPA GRZEWCZA THERMO SPOTLIGHT ECO. Jej zadaniem jest stworzenie wyspy ciepła, na której żółw będzie mógł się wygrzewać kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota. Najlepiej umieścić ją tak, aby oświetlała konkretny punkt, w który nasz żółw będzie mógł przyjść i się wygrzać. Dotyczy to zarówno żółwi lądowych jak i wodno-lądowych. Jej moc musi być dostosowana do warunków panujących na zewnątrz terrarium. Wiadomo, że w chłodniejszym pomieszczeniu będzie potrzebna żarówka o większej mocy niż w przypadku pomieszczenia, w którym panuje wyższa temperatura.  Bezpośrednio pod lampą temperatura powinna oscylować w granicach 35-40°C.
Drugą niezbędną do prawidłowego rozwoju lampą jest lampa UVB. Na przykład HOBBY UV COMPACT. Promienie UVB są niezbędne do wytwarzania witaminy D3, która pomaga w przyswajaniu wapnia. Jest ona potrzebna szczególnie młodym żółwiom w okresie dorastania, chroniąc je przed krzywicą. Żarówki nie powinny znajdować się wyżej niż 30 cm. W przypadku umieszczenia ich zbyt wysoko promienie UVB nie dotrą do żółwia lub dotrze ich zbyt mała ilość. Pod żadnym pozorem nie można zapomnieć o ochronnych akcesoriach do żarówek! Po pierwsze, powinny one mieć porcelanowe oprawki. Jeśli oprawka będzie plastikowa, opary z topiącego się plastiku mogą zaszkodzić zwierzęciu lub nawet spowodować pożar!

   
 terrarium dla żółwia

Miski

W terrarium musi zostać wygospodarowane miejsca na miseczki, jedną z wodą i drugą z pokarmem. Choć żółwie piją dość rzadko, to woda powinna być wymieniana codziennie i najlepiej, by była ona przegotowana. Z racji budowy żółwia należy pamiętać, aby miseczki były niskie i stosunkowo duże po to żeby nasz żółw miał możliwość sięgania do pokarmu i wody. Trzeba zwracać uwagę na czystość miseczki i sukcesywnie usuwać niezjedzone resztki pokarmu zabrudzone np. odchodami. 

Elementy wystroju 

Aby nasz terrarium wyglądało, jak prawdziwe królestwo żółwia, musimy zadbać o elementy dekoracyjne, dzięki temu nie tylko będzie cieszyło nasze oko, ale również sprawi, że nasz żółw będzie czuł się w nim komfortowo. To co ozdobi nasze terrarium, może pełnić również funkcję użytkową, np. kryjówkę. Do tego celu można wykorzystać przedmioty znalezione na łonie natury, bądź te, które mamy w domu. Ceramiczny garnek lub szeroki wazon, czy doniczka to doskonałe rozwiązanie. Świetnie sprawdzi się tez łupinka kokosa lub po prostu korzeń, bądź gałąź. Pamiętaj, aby schronienia były wykonane z naturalnych materiałów, nigdy nie używaj do tego celu elementów np. szklanych, gdyż mogą stanowić niebezpieczeństwo dla pupila. Wszystko zależy od wyobraźni i gustu, a czasem nawet od tego, czym po prostu dysponujemy i co możemy wykorzystać w terrarium, pamiętając by nie robić mu krzywdy. 

Podłoże 

Jako podłoże najlepiej posłuży podściółka dla zwierząt egzotycznych w postaci granulatu np. z drzewa bukowego. Przeznaczony dla gadów do suchych terrariów granulat JRS CHIPSI EXTRA XXL nie powoduje alergii, chorób oczu i dróg oddechowych. Jest wolny od drzazg oraz pleśni, grzybów i bakterii. 
 podłoże dla żółwia


Pożywienie

W środowisku naturalnym żółwie spożywają kilkaset różnych gatunków ziół i roślin, tak więc należy dbać o to, aby ich dieta była jak najbardziej urozmaicona. W miesiącach wiosenno-letnich, powinniśmy przynosić im jak najwięcej świeżej zieleniny. Występujące w Polsce gatunki odpowiednie do podawania żółwiom to m.in: babka lancetowata, fiołek polny i ogrodowy, koniczyna, mniszek lekarski, niezapominajka polna, pokrzywa zwyczajna, mięta. Możemy podawać żółwiowi gotowy granulat, który zapewni mu wszystkie niezbędne wartości odżywcze. TROPICAL SOFT LINE REPTILES HERBIVORE  to wieloskładnikowy pokarm z dodatkiem naci pietruszki, kwiatów nagietka, liści jeżyny i mniszka. Główny składnik pokarmu to ekstradowane pałeczki, które zawierają między innymi lucernę, zboża i owoce. Dzięki odpowiednio dobranym witaminom i mikroelementom, pokarm zapobiega niedoborom tych substancji. TROPICAL SOFT LINE REPTILES CARNIVORE to pokarm dla żółwi wodnych z dodatkiem suszonych larw mącznika młynarka i suszonych świerszczy. Główny składnik pokarmu to ekstrudowane pałeczki, które zawierają między innymi: ryby, krewetki, kryl i gammarus. Dietę można też uzupełnić preparatami witaminowymi takim jak HOBBY REPTIX VITAL oraz HOBBY REPTIX MINERAL z dużą ilością wapnia i witaminy D3 oraz fosforu. TROPICAL VIGOREPT to nowoczesny preparat witaminowo-mineralny z dodatkiem beta-glukanu, zwiększa odporność i zdolność do obrony przed infekcjami. Skorupa żółwi  jest zwierciadłem ich kondycji. Po każdej kąpieli żółwi lądowych zalecamy natłuszczanie skorupy preparatami TROPICAL SANIREPT  z ekstraktem z goździków. 
Mamy nadzieję, że przydały Wam się nasze wskazówki i hodowla żółwi będzie wspaniałym doświadczeniem w Waszym życiu! 
 pokarm dla żółwia
Mamy nadzieję, że przydały Wam się nasze wskazówki i hodowla żółwi będzie wspaniałym doświadczeniem w Waszym życiu! 

  

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *