7 pomysłów na zabawę z psem

piątek, lipca 06, 2018

Wakacje to taki czas w roku, kiedy szukamy wytchnienia od codzienności oraz czasu na to, na co zazwyczaj nam go bo brakuje: na spacery, na odrobinę słodkiego lenistwa, na relaks na łonie natury, odpoczynek nad szumiąca wodą czy na słonecznej plaży... Dla właścicieli czworonogów sprawa jest prosta - na wakacje wybieramy się tylko w komplecie! Ulubione zabawki zabrane na urlop z pewnością umilą nam czas, a wspólna zabawa korzystnie wpłynie na pielęgnowanie naszych relacji z psem. Wspólne zabawy dobrze wpływają na rozwój fizyczny, ale też psychiczny czworonoga. Pies potrzebuje dużo ruchu i codzienne zabawy pomogą mu go zaspokoić. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie zabawki sprawdzą się podczas wakacyjnych przygód i sprawią, że będziesz kolekcjonował tylko przyjemne wspomnienia. Pomysłów na zabawę z psem podczas wyjazdów może być całe mnóstwo. Trzeba pamiętać o tym, że każdy pies jest inny i nie wszystkie formy aktywności są dla niego interesujące


Oto lista z naszymi propozycjami na zabawę z psem podczas wakacyjnych dni oraz idealnych zabawek na wakacje:

1. Szarpanie

Psy bardzo lubią się siłować. Szarpanie to zabawa/gra oparta na naturalnych instynktach psa i na rywalizacji. Wiele osób unika zabawy szarpakiem twierdząc, że to wyzwala w psie niepotrzebną agresję. Ważne jest wprowadzenie odpowiedniej struktury zabawy i nauczenie psa przestrzegania reguł, wówczas szarpanie może nie tylko stanowić świetną nagrodę, ale też poprawić waszą relację z psem. Szarpaki mogą mieć przeróżne kształty i kolory, wykonane są zazwyczaj ze sznura lub bawełny bezpiecznej dla psa. Są wytrzymałe na przeciąganie i gryzienie. Jedne psy lubią twarde i cienkie zabawki, a inne wolą szarpać się futrzanymi zabawkami. Pamiętaj, aby podczas przeciągania nie wyrywać psu zabawki, a delikatnie nią poruszać na boki, staraj się by to pies nią szarpał. Możesz go delikatnie odpychać lub odsuwać, by jeszcze bardziej nakręcić na „zdobycz”. Daj psu wygrywać podczas przeciągania, ciesz się z jego „sukcesu”. Przede wszystkim, baw się z nim, a nie rywalizuj. Przecież to tylko zabawa ;)
 piłka ze sznurkiem

2. Aportowanie

Aportowanie w odróżnieniu od zabawy szarpakiem nie jest oparte na rywalizacji z psem. Aport to nie tylko nazwa czynności wykonywanej przez czworonogi, ale również nazwa przedmiotu, który ma zostać przez niego przyniesiony. Postaraj się psa uczyć od małego zwyczaju przynoszenia zabawki. Pierwszym podstawowym błędem, jaki popełniają właściciele psów, jest gonienie psa, który ma coś w pysku. Wtedy zabawa z aportowania zmienia się w zabawę w ganianego, a nie o to chodzi. Innym powodem nieprzynoszenia zabawki jest brak korzyści z tej czynności lub wręcz poczucie straty. Dalsza zabawa i kawałek smakołyka – to konieczność, by pies chciał aportować. Jeśli pies nauczy się jak poprawnie aportować to zabawa ta stanie się jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych na każdym spacerze. Do tego celu mogą służyć piłki, sznury bawełniane, zarówno drewniane jak i gumowe zabawki. W ofercie naszych sklepów znajdziecie szeroki wybór szarpaków wykonanych z najwyższej jakości materiałów co pozwoli na długie zabawy na powietrzu.
 zabawki dla psa


3. Gryzienie

Tę zabawę możesz wprowadzić jako pewnego rodzaju rytuał, bardzo przydaje się, kiedy pies zostanie sam i będzie musiał zająć się sobą. Już od szczeniaka możesz bardzo łatwo nauczyć psa gryzienia, podczas gdy zmienia on zęby mleczne na stałe, czemu towarzyszy zwykle dyskomfort. Gryzaki masują swędzące dziąsła i zaspokajają nieodpartą potrzebę gryzienia i żucia. Muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów, aby pies nie był w stanie ich zniszczyć i połknąć. Znaleźć można też gryzaki dentystyczne - to bardzo ciekawa propozycja, która zapewnia psu dobrą zabawę, a do tego dba o zdrowie jamy ustnej i zębów. Specjalne kształty i wypustki takich gryzaków pomagają usuwać płytkę nazębną i niwelują nieprzyjemne zapachy z pyska. Świetną samodzielną zabawą jest także wydostawanie smakołyków z odpowiednio do tego przystosowanych zabawek zręcznościowych. Skupiają one uwagę psa i ćwiczą inteligencję i pobudzają aktywność umysłową psa.

 zabawka dla szczeniaka


4. Pływanie

W czasie wakacji szkoda byłoby nie skorzystać z zalet, które daje wypoczynek nad wodą. Pływanie jest jedną z tych aktywności, które idealnie wspierają mięśnie, a dodatkowo pozwalają ochłodzić się psu w upalne dni. Psy na ogół uwielbiają wodę. Wiele ras ma szczególne predyspozycje do pływania. Należy pamiętać, aby zawsze po pływaniu i nurkowaniu dokładne osuszyć okolice uszu i ich środek. Do zabaw wodnych najlepiej wybrać zabawki specjalnie stworzone do tego celu. Wyróżnia je to, że pływają po powierzchni wody i nie toną. Dla psów lubiących pływanie idealnym wyborem będą zabawki lekkie, w jaskrawych kolorach, ich zaletą jest przede wszystkim to, że łatwo je zauważyć, a dodatkowo łatwiej jest je aportować. Można się ścigać i aportować razem z pupilem piłkę, lub odbijać ją między sobą, a psiak będzie próbował ją przechwycić. Pamiętajcie, że w sezonie letnim w większości nadmorskich miast obowiązuje zakaz wejścia z psem na „plaże strzeżone”. Można wejść tylko w specjalnie wyznaczonych godzinach lub miejscach.
 zabawki dla psa pływające


5. Szukanie

Pies ma wrażliwy nos, wszyscy wiemy, że czuje o wiele lepiej niż człowiek. Dlaczego więc nie wykorzystać tego do wspólnej zabawy. Szukanie to zabawa, za którą nie wszystkie psy przepadają, ale rasy tropiące na pewno z entuzjazmem będą uczestniczyć w zabawie. Zacznij
od drobnych poszukiwań, ukryj w pokoju, ogródku lub na łące ulubioną zabawkę i zapytaj psa „gdzie jest zabawka?”. Pies nie zrozumie od razu, wtedy zacznij sam szukać tej zabawki, po czym z entuzjazmem znajdź ją i nagródź psa za pomoc w poszukiwaniach. Z czasem pies zrozumie o co chodzi w zabawie i sam zacznie szukać schowanego przedmiotu. Zabawa ta pozwala nie tylko zmęczyć psa fizycznie, ale również psychicznie. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzają się zabawki piszczące oraz pluszowe. Jeśli pies nie może znaleźć zabawki dłuższy czas, to ostrożnie staramy się nią zapiszczeć w taki sposób, żeby nie widział, w którym miejscu to robimy. Możemy też schować się psu na spacerze, za drzewem lub w wysokiej trawie. Ważne abyśmy nigdy nie stracili psa z oczu i nie dopuścili do sytuacji, w której zacznie się denerwować.6. Bieganie

Jogging jest dla Twojego psa czymś równie naturalnym, jak oddychanie. Jeśli jesteś aktywnym biegaczem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby towarzyszył Ci Twój pupil. Biegając z psem, zadbaj nie tylko o siebie i o niego, ale też o innych ludzi, których mijasz na ulicy. Większość biegaczy traktuje psy nieufnie, a niektóre czworonogi często traktują ich jak łowną zwierzynę i z wielkim zapałem rzucają się za nimi w pościg. Dobrze ułożony pies może być świetnym partnerem do biegania. O wiele lepszym niż człowiek, on zawsze ma ochotę na ruch, a jeśli biegasz wieczorami da Ci dodatkowo poczucie bezpieczeństwa. Specjalny zestaw do biegania (pas + smycz z amortyzatorem) zapewni bezpieczeństwo i komfort podczas wspólnych treningów. Solidny amortyzator w smyczy zadba o nasz kręgosłup, a pas umożliwi swobodne poruszanie się podczas biegu. Wspólny trekking z takim zestawem stanie się czystą przyjemnością! Pamiętaj, aby nie zapomnieć o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilość wody i aby nigdy nie biegać z pupilem zaraz po jedzeniu.
 zabawki dla psa


7. Treningi i szkolenia

1. Szkolenia oparte na posłuszeństwie 
PT: Pies Towarzyszący, 3 stopnie. 
PTT: Pies Towarzysząco-Tropiący.
IPO: Psy obronne, a także kursy podstawowego posłuszeństwa dla każdego psa.

2. Szkolenia sportowe
Agality, Flyball, Dogfrisbee, Dog Diving, sporty bullowatych, wyścigi chartów

3. Szkolenia psów pracujących
W służbach mundurowych, psów przewodników niewidomych, psów asystujących, psów ratowniczych i używanych do dogoterapii.

4. Szkolenia psów myśliwskich i pasterskich czyli próby i konkursy psów myśliwskich; próby, egzaminy i zawody psów pasterskich.

Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *