Alergia nie jedno ma imię cz.1

poniedziałek, października 08, 2018

 alergia u psa
Świat wokół nas zmienia się nieustannie. Urbanizacja postępuje podobnie jak postępują zmiany w naszych organizmach oraz organizmach naszych pupili. Obecnie w sklepie zoologicznym sprzedawcy bardzo często słyszą „mój pies jest alergikiem”. To właśnie w sklepie otrzymamy pierwszą pomoc w doborze pokarmu dla zwierzaka z taką przypadłością. Jednak czy aby na pewno pies lub kot ma alergię? Postaram się w najprostszy możliwy sposób przedstawić problem, jakim jest alergia u naszych podopiecznych.

Na początek trochę trudnych, medycznych słów. Musimy przecież od czegoś zacząć opowieść o alergii. Alergia z definicji to patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek organizmu na oddziaływanie różnych substancji, zwanych alergenami, polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji np. mediatorów stanu zapalnego. Brzmi groźnie i bardzo skomplikowanie ale ubierzmy to w inne słowa. Alergia to nieprawidłowa odpowiedź organizmu naszego zwierzęcia na alergen (alergenem najczęściej są białka lub glikoproteiny), która polega na wytworzeniu przeciwciał, czyli komórek obronnych organizmu, przeciwko temu alergenowi. Kiedy przeciwciało „złapie” antygen, łączy się z jedną z komórek układu odpornościowego np. bazofilem (granulocytem zasadochłonnym) lub mastocytem (komórką tuczną). Po takim połączeniu właśnie z tych komórek zostają „wyrzucone” substancje, które zapoczątkują widoczne dla nas objawy alergiczne i powodują stan zapalny. Jest to w głównej mierze histamina, która daje objaw m.in. świądu, który utożsamiamy z alergią.

Wyżej wymienione zostało hasło „alergen”, które większość z nas zna z lekcji biologii.. Alergeny otaczają nas z każdej strony i są obecne właściwie w każdym miejscu - w mniejszym lub większym natężeniu. Szczególnie dotkliwie odczuwają to osoby, które borykają się z problemem alergii np. na pyłki lipy czy trawy. Podobnie wygląda to u zwierząt. Nasze zwierzaki są narażone na nie tak samo jak my. Musimy wiedzieć zatem, że nie tylko pokarm może wywołać alergię.

Alergeny możemy podzielić na kilka grup:
Alergeny wziewne (inhalacyjne, aeroalergeny), czyli alergeny występujące w powietrzu, które do organizmu dostają się drogą wziewną. Mogą one występować zarówno w pomieszczeniach zamkniętych (np. kurz) jak i w środowisku zewnętrznym (np. pyłki, zarodniki grzybów),
Pokarmowe, czyli substancje o budowie białkowej zawarte w pokarmach pochodzenia roślinnego
i zwierzęcego, które dostając się do organizmu wraz z pokarmem wywołują niepożądane reakcje kliniczne,
Kontaktowe, wywołujące reakcje alergiczną po bezpośrednim zetknięciu np. skóry organizmu uczulonego. Do tej grupy możemy zaliczyć: środki chemiczne do czyszczenia podłóg, środki do
prania, środki odkażające, tworzywa sztuczne etc.
Leki – np. antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne itp.

Podział może dotyczyć również okresu, w którym alergia występuje:
• sezonowe (np. pyłki roślin),
• całoroczne (kurz, środki chemiczne,
pokarm)

Z powyższego podziału możemy wysunąć ważne wnioski. Należy pamiętać, że alergia nie czyha tylko w pożywieniu ale również w naszych domach.

Przebrnęliśmy przez najcięższą część, więc teraz powinno być łatwiej. Lektura ta ma na celu wyjaśnienie tego jak dochodzi do rozwoju opisanego schorzenia. Zaczniemy zatem od wyjaśnienia podstawowego pojęcia związanego z tematem, czyli alergii pokarmowej.

Alergia pokarmowa jest niepożądaną reakcją organizmu na spożyty pokarm objawiająca się głównie świądem i objawami ze strony przewodu pokarmowego tj, biegunką lub wymiotami. Najważniejszą sprawą jest to, że alergia to reakcja komórkowa organizmu. Oznacza to, że w całokształt alergii zaangażowane są komórki odpowiedzi immunologicznej zlokalizowane w organizmie naszego pupila oraz produkowane przez nie substancje. Komórki te to np. makrofagi, limfocyty czy wytwarzane przez nie immunoglobuliny. W tym miejscu należy również poruszyć temat pokrewny i bardzo często stawiany na równi z alergią tj. nietolerancja pokarmowa. Termin ten oznacza reakcję organizmu na składnik pokarmowy wynikającą z zaburzeń metabolicznych zwierzęcia lub toksycznego oddziaływania składników w pożywieniu. Przy nietolerancji pokarmowej nie dochodzi zatem do uruchomienia odpowiedzi komórkowej, która powstaje podczas reakcji alergicznej. Te dwa pojęcia oznaczają odrębne schorzenia i nie należy w żadnym przypadku utożsamiać ich ze sobą.

Powyżej przedstawiona jest w pigułce wiedza o alergii i nietolerancji pokarmowej. Czas więc praktycznie podejść do problemu, czyli opisać objawy alergii u naszych podopiecznych. Większość właścicieli wyłapuje zmiany zachowania swojego zwierzęcia bardzo szybko, szczególnie jeżeli chodzi o drapanie. Pamiętajmy: drapanie drapaniu nie równe! Pies z alergią będzie się drapał notorycznie, nie tylko od czasu do czasu. Sporadyczne drapnięcia zdarzają się również nam i wcale nie muszą mieć podłoża alergicznego. Niepokojące może być ocieranie się o przedmioty, tarzanie po podłodze, ocieranie o dywany, wykładziny, wygryzanie okolicy swędzącej, wylizywanie skóry. Należy przypomnieć, że nie tylko świąd może świadczyć o alergii. Różnorakie problemy z uszami takie jak zaczerwienienie, zwiększona ilość wydzieliny czy też brzydki zapach z uszu również mogą wskazywać (lecz wcale nie muszą) na problem alergiczny. Oczywiście nie można zapomnieć o możliwych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które mogą występować. Objawami alergii są także zmiany skórne takie jak zaczerwienienie czy wypryski itp. Każdą z takich zmian należy skonsultować z lekarzem weterynarii, ponieważ może być wynikiem innej choroby dermatologicznej. 

Z punktu widzenia właściciela zwierzęcia różnica pomiędzy alergią a nietolerancją pokarmową może być praktycznie niezauważalna. Jest jednak bardzo istotna sprawa rozróżniająca oba schorzenia, którym jest wcześniej wspomniany świąd. W przypadku nietolerancji pokarmowej świąd nie występuje, chyba, że jest on innego pochodzenia (nie pokarmowego). Podsumowując, nie każde drapanie naszego zwierzaka to alergia. Nie oznacza to, że można bagatelizować jakichkolwiek objawy chorobowe. Szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na zmiany środowiska życia zwierzęcia, zmiany karmy lub środków chemicznych używanych w domu. W przypadku pokarmu – czytajmy etykiety produktów i dobierajmy karmę do naszego zwierzaka a nigdy na odwrót. Nie każde zwierzę może jeść każdą karmę, bo pies psu nie jest równy, dlatego aby uniknąć problemów musimy znaleźć taką, która będzie mu służyła.

lek. wet. Paweł Kucharski


Zapraszamy do lektury kolejnej części artykułu 


Polecamy:

0 komentarze

Polub nas na Facebook

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *